Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Join the forum, it's quick and easy

Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нови Универзитети / Факултети ?

+3
borisd
deXterche
Vlado-Tornado
7 posters

Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by Vlado-Tornado Нед Јун 10 2007, 01:24

Во последно време имаме се повеќе факултети кои се достапни за
идните студенти. Како примери може да се набројат Универзитетот за
Југоисточна Европа, ФОН, Европскиот Универзитет, Универзитетот (или
факултети се на Кирил и Методиј, не знам ) во Штип, New York Colledge
... Значи ли тоа дека во Македонија расте бројот на високообразовани
кадри ? Се чувствуваат ли студентите дека добиваат соодветно знаење за
работа ? Има(ат) ли светла иднина во Македонија ?
Vlado-Tornado
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by deXterche Нед Јун 10 2007, 02:41

Vlado-Tornado напиша:Во последно време имаме се повеќе факултети кои се достапни за
идните студенти. Како примери може да се набројат Универзитетот за
Југоисточна Европа, ФОН, Европскиот Универзитет, Универзитетот (или
факултети се на Кирил и Методиј, не знам ) во Штип, New York Colledge
... Значи ли тоа дека во Македонија расте бројот на високообразовани
кадри ? Се чувствуваат ли студентите дека добиваат соодветно знаење за
работа ? Има(ат) ли светла иднина во Македонија ?
Факт е дека не се доволно ценети приватните универзитети. Јас студирам на приватен ЕУРМ (Европски универзитет) и добро се снајдов, главно сум задоволен. Кога би направил една паралела, државните универзитети се далеку по неорганизирани и полни со корупција додека тоа на приватните го нема но тие па имаат други недостатоци. Горе долу на сите ни е јасно кои се предностите и разликите. Има иднина за студентите од приватните (зборувам за најдобрите), самиот факултет им наоѓа работа на крајот од студиите (пак ќе потенцирам на најдобрите студенти од генерацијата), еден плус. Има јаки студенти и таму, но има и такви кои што го бувтаат угледот и се провелкуваат (да не речам се шлепаат на сметка на другите). Начинот на одценување е ЕКТС, никој не пушта на испит со празен лист, тежината на испитите е како и на сите универзитети, материјалот е далеку посреден (што другите би рекле "скратен") Крај краева, оваа година излегува прва генерација дипломци па ќе видиме како ќе се покажат.
deXterche
deXterche
VIP
VIP

Male
Taurus

Треснал Глупости : 35
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Ден на регистрирање : 2007-05-17

http://www.univerzum.uni.cc

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by borisd Нед Јун 10 2007, 15:42

Да ама предност за работа имаат тие од на државниот факултет, а за мене лично приватниве факултети се срање зошто секој што ке плати 2000 евра ке заврши, а како прво и прво за ФОН видетего директорот па после да праиме муабет!
borisd
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение : Нови Универзитети / Факултети ? Yeehaw
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by deXterche Нед Јун 10 2007, 19:56

Zer0_CooL напиша:Да ама предност за работа имаат тие од на државниот факултет, а за мене лично приватниве факултети се срање зошто секој што ке плати 2000 евра ке заврши, а како прво и прво за ФОН видетего директорот па после да праиме муабет!
По ЕКТС никој неможе да пише квадрат, можеш да влечкаш испит од прва до четврта. Крај краева, информатика е занает, никој не прашува каква диплома имаш или воопшто дали имаш, бараат портфолио Wink
deXterche
deXterche
VIP
VIP

Male
Taurus

Треснал Глупости : 35
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Ден на регистрирање : 2007-05-17

http://www.univerzum.uni.cc

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by Vlado-Tornado Нед Јун 10 2007, 20:08

Мене многу ме интересира каде луѓето виделе огласи за работа каде што стои дека кандидатите не смее да бидат од приватен факултет. Ако некој види ваков оглас по весниците, нека ми напише во кој весник каде тоа стои. Јас колку што сум разгледувал, стои: „Факултетска диплома ќе се смета за предност“ и „тестирањето е задолжително“.

P.S. Ова се однесува на информатика.
Vlado-Tornado
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by deXterche Нед Јун 10 2007, 20:41

Vlado-Tornado напиша:Мене многу ме интересира каде луѓето виделе огласи за работа каде што стои дека кандидатите не смее да бидат од приватен факултет. Ако некој види ваков оглас по весниците, нека ми напише во кој весник каде тоа стои. Јас колку што сум разгледувал, стои: „Факултетска диплома ќе се смета за предност“ и „тестирањето е задолжително“.

P.S. Ова се однесува на информатика.
тестирањето е пресудно Wink
deXterche
deXterche
VIP
VIP

Male
Taurus

Треснал Глупости : 35
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Ден на регистрирање : 2007-05-17

http://www.univerzum.uni.cc

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by bonte Пон Јун 11 2007, 02:42

najdobriot fax e "texnoloski visok"pri unirvezitetot za merejne ulici vo ....... i.t.n
bonte
bonte
Технолошки Вишок
Технолошки Вишок

Male
Sagittarius

Расположение : Нови Универзитети / Факултети ? Bored
Треснал Глупости : 1180
Поени : 24
Репутација : 1
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-02

http://www.nemam.com

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by borisd Сре Јун 13 2007, 02:46

deXterche напиша:
Zer0_CooL напиша:Да ама предност за работа имаат тие од на државниот факултет, а за мене лично приватниве факултети се срање зошто секој што ке плати 2000 евра ке заврши, а како прво и прво за ФОН видетего директорот па после да праиме муабет!
По ЕКТС никој неможе да пише квадрат, можеш да влечкаш испит од прва до четврта. Крај краева, информатика е занает, никој не прашува каква диплома имаш или воопшто дали имаш, бараат портфолио Wink
Па и на државен факултет не можеш да пишиш квадрат ЕКТС, не кај сите ама кај повекето на пример во Битола (кај шо сум ја) не можиш да пишиш квадрат така да... види ти сега
borisd
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение : Нови Универзитети / Факултети ? Yeehaw
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by 1MM0rtalis Вто Окт 02 2007, 02:57

edna rabota da razjasnime site si zazemate strani kade sto ucite i studirate iskreno evropski kako univerzitet mozi da sluzi na site drzavni vo rm
vo sekoja smisla na zborot ce prasate zoso?zatoa so vo sekoj pogled e podobar,od nastava,profesori,materijalni sredstva i opremenost,i normalno nemojte da ve laze pomislata ako se placaat 2000 evra site ce pominat samo vo moj klas padnaa i uste se vlecket so ispiti od prva i toa 4 taka da ko ce vidis ako bese za da gi pominet ce im pisea 6 i ajde cao cista rabota i vo pravoe e kolegava ako podajs prazna tetratka si go iskopa grobot
1MM0rtalis
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by Vlado-Tornado Чет Окт 04 2007, 16:43

1MM0rtalis напиша:edna rabota da razjasnime site si zazemate strani kade sto ucite i studirate

Ти каде студираш во моментов ? Very Happy
Vlado-Tornado
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by 1MM0rtalis Пет Окт 05 2007, 17:17

be razlika kade jas studiram sum na evropski ali
muabetov e so mnogu fakulteti drzavni pocnaa da gi kopiraat na privatnive
eve zemi go primerov so pocnaja uniformi da vovedvet mislam ako tolku bea losi tie privatnite nemase da imaat studenti nemase da bidat kopirani od drzavnite i nemase da begaat najdobrite profesori od drzavni fakulteti na privatni neli?
Very Happy
1MM0rtalis
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by Vlado-Tornado Пет Окт 05 2007, 20:05

1MM0rtalis напиша:edna rabota da razjasnime site si zazemate strani kade sto ucite i studirate iskreno evropski kako univerzitet mozi da sluzi na site drzavni vo rm
vo sekoja smisla na zborot

Чувствувам потреба да те цитирам уште еднаш Very Happy чисто колку да видиш дека не се разликуваш по ставовите од било кој друг Very Happy
Vlado-Tornado
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 37
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by 1MM0rtalis Саб Окт 06 2007, 00:27

ne ne velat deka se razlikuvam samo znajs malce me cudi so tolku site imaat protiv privatnive da sum tamu sum videl kako e i........... znajs me boli so toj so ne znae i nevidel dava mislejne me razbiras?e sega druga rabota e so ne znam site se navrteni samo da gi napagaat.Ako e tolku loso eve jas ce ve odnesam na tura da razgledate so i kako e i posle toa so pravo da kazete mislejne site me razbiras?ili pak mozebi se plasite od konkurencija i na nekoj nacin sakate da ja srusite
1MM0rtalis
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by mary_jane Вто Дек 11 2007, 19:52

забегавте малце од темата а?
инаку во врска со темава- немам ништо против приватниве факутлтети, можеби бидејќи сум апсолвент на еден од нив, на Американ Колеџ, и искрено на почеток бев скептична мислев дека нема да добиеме акредитација, дека нема да ни важи дипломата за к** али се испостави дека не е така, на многу мои колеги кои завршија им беше најдена работа преку факултетот и дипломата им беше признаена...
разликата помеѓу државните и приватните всушност е многу мала, истите пари ги даваме, вие за принудно мито, ние за школарина, кај нас се нуди образование исто како и на државните само што нема да начекаш некој искомплексиран професор да се иживљлава врз тебе и доколку заглавиш негде, ќе ти биде прогледано низ прсти...
mary_jane
mary_jane
Модератор
Модератор

Female
Taurus

Треснал Глупости : 33
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : Skopje
Ден на регистрирање : 2007-12-02

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by HalfGrown_IDIOT Сре Дек 12 2007, 02:23

Па добро сите на оваа тема сме малку пристрасни!Мене лично не ми се случило да дојдам во ситуација професор да ми се иживљава на било кој начин(мислам дека некој пат е до тоа како студентот несоодветно се однесува кон професорот)така да оваа да речам,"мана",на државните факултети треба да се земе со резерва.Мое искуство е дека односот студент-професор и обратно на мојот факултет(јавна администрација-Битола)бил секогаш професионален,на ниво.
Можеби вистина постојат протекции,меѓутоа дека постои подмитување немам слушнато!
На крај,студирањето на приватен факултет не е гаранција дека по дипломирањето ке добиеме работа!Колку толку а во иднина и повеќе верувам кај нас во Македонија постои онаа "невидлива рака" на пазарот на кадри,која регулира кој кадри(се разбира квалитетни) каде ке работат.Што ако има некој диплома кога нема знаење!
Што значи,не е битно дали се студира на приватен или државен факултет,туку студирајки (вистински,а не само да се помине),да се изградиме,прво како личности,па се разбира и како квалитетни кадри,па најпосле да работиме со цел оваа (транзициски болна)држава да ја направиме како што посакуваме.Тоа е наш долг,тоа е наша иднина!
HalfGrown_IDIOT
HalfGrown_IDIOT
Најjакиот
Најjакиот

Male
Libra

Расположение : Нови Универзитети / Факултети ? Cool
Треснал Глупости : 347
Поени : 3
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Вратете се на почетокот Go down

Нови Универзитети / Факултети ? Empty Re: Нови Универзитети / Факултети ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот