Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Рендгенот греши?

Go down

20100326

Пишување 

Рендгенот греши?
Рендгенските снимки се одговорни за бројни погрешни дијагнози. Најновите истражувања покажуваат дека рендгенот не успева да сними дури една третина од скршениците на колковите и карлицата.Американските доктори од универзитетот Дјук предупредуваат дека потпирањето на стандарден рендген како дијагностичка метода не дава секогаш точни резултати.

За време на истражувањето во кое беа споредени MRI скенерите и рендген апаратите се покажа дека при повторното испитување на рендгенските резултати кај 92 пациенти кај кој бил користен и MRI скенер, пронајдени се 35 фрактури кои стандардниот рендген не ги регистрирал, пренесува БиБиСи.

Во истата студија се испитувани и пациенти кои се жалеле на болки после повреди на колкот или карлицата. Кај 13 од нив кои биле прегледани со стандарден рендген биле откриени вкупно 23 фрактури, а со MRI скенирање се пронајдени уште 12.

Сепак, кај 11 пациенти MRI не покажал фрактури, додека на рендгенските снимки се покажало дека скршеници се сепак присутни. Затоа др. Чарлс Шприцер кој го водеше истражувањето објавено во American Journal of Roentgenology, препорачува при дијагностицирањето да се користи MRI, но и стандардниот рендген.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот