Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Join the forum, it's quick and easy

Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Перуанците “ловат“ магла за да пијат вода

Go down

20100324

Пишување 

Перуанците “ловат“ магла за да пијат вода Empty Перуанците “ловат“ магла за да пијат вода




Сиромашните Перуанци соочени со сиромаштија и нискиот животен стандард се принудени да ја “собираат“ маглата за да можат потоа да ја претворат во вода, пишува во денешното издание шпанскиот весник “Ел Мундо“.

Перуанците “ловат“ магла за да пијат вода Img78132164

“Ловењето“ магла како што го нарекуваат, е добро решение за жителите кои живеат во пустинските предели каде има недостаток од вода.

Во Лима која после Каиро е една од најсушните престолнини вистинска реткост се и врнежите од дожд.

Од друга страна густата магла која се издигнува над Тихиот океан е присутна речиси осум месци во текот на годината.

Плетејќи мрежи кои се слични на оние што се користат во одбојката, жителите ја кондензираат маглата капка по капка , а потоа добиената вода ја користат за пиење, капење или готвење.

“Има толку многу вода во воздухот , а ние не знаеме како да ја искористиме“, раскажуваат жителите на Лима.

Перуанскиот претседател Алан Гарсија ја освои власта како резултат на неговото ветување дека ќе обезбеди вода за милиони Перуанци кои живеат во сиромаштија и беда.
avatar
GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Перуанците “ловат“ магла за да пијат вода Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 40
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот