Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Новинар сакал да го уапси Тони Блер

Go down

20100324

Пишување 

Новинар сакал да го уапси Тони Блер
Ирскиот новинар Дејвид Кронин за време посетата на Тони Блер на Европскиот парламент, се обидел да изврши граѓанско апсење на поранешниот британски премиер.Според новинарот, причина за апсењето се воените злосторствата во Ирак, Авганистан, Палестина, Либан и Србија, за кои го смета за одговорен.

“Ова е граѓанско апсење, виновни сте за воени злосторства“- му рекол Кронин на поранешниот премиер, но набрзо бил совладан од телохранителите.

Новинарот се доближил до Блер со намера да го однесе во најблиската полициска станица и да го обвини за воена агресија, со која што ги прекршил меѓународните закони.

Кронин не е уапсен, ниту пак, избркан од зградата на парламентот, туку самиот ја напуштил просторијата.

Тој бил инспириран од обидите на британскиот активист на движењето за човекови права Питер Татчел, кој се обидел на истиот начин да го уапси претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе во Брисел 2001 година.

Сличен обид за апсење на Тони Блер имаше Грејс Мекејн, која се обиде да го приведе поранешниот премиер на Британија, по неговото сведочење пред истражната комисија за улогата на земјата во нападите на Ирак во 2003 година.

“Сезоната на лов“ на Блер, почна откако на интернет се формира фонд за награда на секој кој ќе успее да го уапси поранешниот премиер.

За трудот ќе му припадне четвртина од собраните пари, кои што во овој случај Кронин сакал да ги донира во хуманитарни цели.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот