Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Гласна одмазда

Go down

20100319

Пишување 

Гласна одмазда
Пред да отпуштите вработен, добро би било да ја прочитате искуството на Texas Auto Center и двапати да размислите за својата одлука.Полицијата во Остин, Тексас вчера го уапси 20 годишниот Омар Рамос Лопез, бивш работник во Texas Auto Center кој направи сирените на повеќе од 100 автомобили неколку дена неконтролирано да свират.

При крајот на минатиот месец Texas Auto Center почнал да добива повици од муштериите кои тврделе дека сирените на нивните автомобили сами се вклучуваат. Откако добиле повеќе од 100 такви поплаки, почнале да се сомневаат дека не се работи за мали, неповрзани технички проблеми, туку за нешто друго.

„Прво мислевме дека се работи за механички проблем“, изјавил Мартин Гарсија, менаџер во Texas Auto Center. „Потоа почнавме да добиваме стотици жалби од муштериите. На некои автомобилите им се вклучувале во сред ноќ и единствено решение било да го отстранат акумулаторот.

Имено, авто центарот го користи системот Webtech Plus кој се состои од црна кутија вградена под командната плоча на автомобилот и веб апликација што праќа наредби до црната кутија по пат на безжична мрежа. Продавачот од далечина може да го оневозможи стартувањето на авомобилот или да ја активира автомобилската сирена како потсетник дека е време да се плати ратата.

Пристапот на Лопез до оваа апликација му бил оневезможен кога добил отказ, но тој успеал со хакирање да ја дознае лозинката на друг вработен и преку него да ги управува автомобилите на далечина. На почетокот Лопез ги напаѓал возилата на одредени купувачи, но кога сфатил дека може да пристапи до базата на сите купувачи, тргнал “од А до Ш“.

Ова траело неколку дена, односно додека во Texas Auto Centаr не ги промениле лозинките на сите корисници. Преку лог записите во апликацијата пак, полицијата успеала да утврди дека виновникот е Рамос-Лопез.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот