Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Join the forum, it's quick and easy

Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Клиничка смрт

+2
Bagi
~The Vampire~
6 posters

Go down

Клиничка смрт Empty Клиничка смрт

Пишување by ~The Vampire~ Пет Мај 16 2008, 02:16

Кога срцето ќе престане да работи настанува така наречена клиничка смрт, за 4 до 6 секунди од престанокот на работата на срцето почнуваат реверзибилни пореметувања во мозокот, во рок од 8 до 12 секунди настанува губење на свест, во рок од 8 да 10 минути настапува мозочна смрт.
Значи дека доколку во рок од од десеттина минути не биде покренато срцето да работи личноста умира бидејќи и мозокот умира.
Стварно језиво, да погребеш некој жив?! Се будиш и в ковчег си... Shocked Ау се наежив само кога помислив.... Имате слушнато дека некој доживеал клиничка смрт, некоја случка? Јас ова го прочитав...

"Се случи пред 5-6 год. ваков случај во Браилово прилепско. Си умре човекот и докторите го прагласија за мртов. Им јавија на најблиските и на синот кој живеел во Скопје,кој по пат ги купил сите потребни работи ковчег,крст,венец и се друго и отишол во селото на последно испраќање. И сега чудо после неговото доаѓање касно вечерта починатиот станал и побарал јадење сите овие вџашени од сето тоа. Следниот ден кога семејството решило сите погребни работи да се вратат тој рекол не,и ги ставил на таванот од плевната. После сето вие настани,тој поживеал уште 7-8месеци и вистински беше чудо. Каде бил тие саати,тој не кажуваше ништо. Ова сето ми го кажуваше неговиот брат кој ми беше комшија, кој беше на двата погреби лажниот и вистинскиот."
~The Vampire~
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение : Клиничка смрт Daring
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 34
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Вратете се на почетокот Go down

Клиничка смрт Empty Re: Клиничка смрт

Пишување by Bagi Сре Мај 21 2008, 11:18

abe jas znam eden slucaj..edna moja drugarka imase sobrakjajna nesrekja i imase klinicka smrt..ama nemase veke nadez za nea..celiot pankreas bese raspukan, nozete iskrseni...lom:(
i gi doniraa nekolkute organi sho bea ok..i toa e:(
Bagi
Bagi
Студент
Студент

Female
Aries

Расположение : Клиничка смрт Lonely
Треснал Глупости : 52
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-10-13

Вратете се на почетокот Go down

Клиничка смрт Empty Re: Клиничка смрт

Пишување by hello Сре Јун 18 2008, 18:16

zal mi e za drugarkati bagi,

a ova so klinicka smrt, bas me interesira na sto se sekavaat lugeto posle vracanjeto vo nasiov svet

hello
Студент
Студент

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 38
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : dolno dupeni
Ден на регистрирање : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Клиничка смрт Empty Re: Клиничка смрт

Пишување by jelena Сре Јун 25 2008, 07:08

Doktorot Mihael Sabom, docent na kardiologija vo Atlanta napravil ispituvanja na 120 luge koi doziveale klinicka smrt. Naj veke go interesiralo za vontelesnite iskustva za koi lugeto zboruvale (napustanje na svoeto bezsvesno telo) od povolna polozba naj cesto odozgora da mozat da gledaat sto se slucuva. Otkako pocnal da gi izvrsuva ovie ispituvanja svatil deka nekoi od lugeto koi gi ispituval mozele da go kazat duri i tocniot redosled na desavanja ili tekot na operacijata koja se izvrsuvala na nivnoto telo vo operacionata sala. Nekoj covek duri mozel i da gi opise instrumentite so koi e izvrsuvana operacijata, izgledot na srceto vrz koe se izvrsuval operativniot zafat. Nemalo sansi da bide toa laga zatoa sto koga nagovoto srce prestanalo da cuka tie 4-5 min znael da opise sto tocno se slucuvalo.
jelena
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение : Клиничка смрт Flirty
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 37
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Клиничка смрт Empty Re: Клиничка смрт

Пишување by Александар Сре Јун 25 2008, 14:11

а останатите што не се сеќавале? дали тие имаат некои потиснати сеќавања за нешто што човекот нетреба да го знае додека во целост се додека не се одели од физичката форма или...
Александар
Александар
Македонија

Расположение : Клиничка смрт In_Love
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Вратете се на почетокот Go down

Клиничка смрт Empty Re: Клиничка смрт

Пишување by jelena Чет Јун 26 2008, 06:51

Epa ne znam za lugeto koi ne se sekavaat zato so vo knigite sigurno nema da napisat nesto za niv- nikoj nema da ti daj primer vo kniga za nekoj sto ne se sekava vo sekoja kniga koja e za klinicka smrt ti pisi samo za lugeto koi kazuvale za nivnoto iskustvo na sto se sekavaat...
jelena
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение : Клиничка смрт Flirty
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 37
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Клиничка смрт Empty Re: Клиничка смрт

Пишување by ...always on my own... Пон Јан 05 2009, 17:28

luda tema eejjj Smile imam citano mn takvi raboti....i kako so znam, poveketo gledaat nekoja bela svetlina koja gi nosi na nekoe mesto od kaj so se gleda eden sovrsen grad,site se srekni tamu bla bla i ne sakat poveke da se vratat nazad ama nekoj sila go potegluva i gi vraka..... se smeta deka toa e rajot..
ima i nekoi so tvrdat deka slusale nekoi neprijatni zvuci, krici, piskot...i se naogat na mesto so ne mozat tocno da go opisat, zs se se fokusira na zvucite.... se smeta deka toa e prviot krug od pekolot...

e sega kolku vustuna ima vo toa, ne znam....

jas sum bila 3sek vo klinicka smrt, aj da ne objasnuvam sega kako i sto... ama ..... nemase nisto takvo Smile mozebi nemalo vreme Smile

...always on my own...
Почетник
Почетник

Female
Aquarius

Расположение : Клиничка смрт Relaxed
Треснал Глупости : 23
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Се наоѓам : strumica
Ден на регистрирање : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Клиничка смрт Empty Re: Клиничка смрт

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот