Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Прогледал после 66 години

Go down

Прогледал после 66 години

Пишување by najforumce on Саб Апр 12 2008, 01:20

Хирузите му го вратиле видот на човек кој бил слеп на едно око дури 66 години.

Џок Греј (87) бил повреден во текот на бомбашката операција на Клајдсајд. Лекарите му рекле дека никогаш повеќе нема да може да гледа со десното око.Кaко што минувале годините, пријател на синот, квалификован оптометрист започнал да го прегледува Џон.

Бидејќи оптометријата напредувала со тек на годините, Франк бил во можност да ја прегледа Џоновата стара рана. Сватил дека Џоновата мрежичка е во добра состојба а проблемот е во леќата.

Но, операцијата била многу ризична, дел од мозокот на Џон кој „гледа“ низ окото кое не е користено со деценнии, станал одвишен.

2007 година, Франк донесол тешка одлука, со која можел да ослепи и на другото око.

Очниот хирург Иан Брус го отстранил Џоновото ткиво и ставил нова леќа, нешто што не било можно пред 60 гоини.

Биле потребни неколку недели мозокот на Џон да се навикне, но на сите им било полесно што повторно гледа. На почеток гледал матно но сега е во состојба да чита и мали букви.

„Не можам да бидам посреќен, имам вид и можам да читам„ - изјавил Џон
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот