Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

[HTML]Музика во позадина

Go down

[HTML]Музика во позадина Empty [HTML]Музика во позадина

Пишување by Kosta on Пон Дек 10 2007, 05:42

За поставување на песна во позадина на вашата web страна, иако јас ова многу го мразам (песна во позадина, глупости Smile), се користи тагот <embed>.

Еве едноставен код кој ќе ви го овозможи тоа:

Код:
<html>
      <body>
            <p> Музика во позадина :D </p>
            <embed src = "Enrique Iglesias - Somebodys Me.mp3" autostart = "true">
      </body>
</html>

Притоа песната мора да биде на местотo кај што се наоѓа овој HTML фајл Very Happy, кој може да го искуцате во notepad и го зачувувате со .html (или .htm) екстензија.

src = "Enrique Iglesias - Somebodys Me.mp3"

Во src атрибутот го внесувате името на песната и нејзинот формат. Во мојов случај тоа е песната Enrique Iglesias - Somebodys Me.mp3

autostart = "true"

autostart значи дека песната започнува самата со подигање на страната.

Со овој код кога ќе заврши песната таа не се стартува повторно, туку запира Very Happy

Ако сакате повторно да се стартува самата го додавате атрибутот loop:

Код:
<embed src = "Enrique Iglesias - Somebodys Me.mp3" autostart = "true" loop = "true">

Plugin - от кој ги прикажува песните најчесто го расипува дизајнот на веб страната и најдобро е него да го скриете:

Код:
<embed src = "Enrique Iglesias - Somebodys Me.mp3" autostart = "true" loop = "true" hidden = "true">


Very Happy

На крај ќе спомна дека ова на Mozilla не работи (затоа работи на IE и Opera Very Happy), поради некои plugin-и Very Happy што незнам како е работат Very Happy

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : [HTML]Музика во позадина Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот