Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Акупунктурните игли пренесуваат ХИВ и хепатитис

Go down

Акупунктурните игли пренесуваат ХИВ и хепатитис Empty Акупунктурните игли пренесуваат ХИВ и хепатитис

Пишување by GBL on Сре Мар 24 2010, 00:56

Нечистите игли пренесуваат бактерии од кожната флора на пациентите и околината поради недостаток на дезинфекција. Голем дел од заразените се опоравуваат, но 5 или 10 % имаат сериозни проблеми.

Акупунктурните игли пренесуваат ХИВ и хепатитис Img28908332

Микробиолозите на Универзитетот во Хонг Конг предупредуваат на опасноста од нов синдром - акупунктурна микробактеризација. Бактериски инфекции, хепатитис Б и Ц, па дури и ХИВ може да се пренесат преку иглите, бидејќи тие се нанесуваат неколку сантиметри внатре во кожата.

Во последниот број на магазинот British Medical Journal научниците од Хонг Конг сметаат дека реалната бројка на заразена е многу поголема од онаа што е пријавена.

"Оваа инфекција е предизвикана од микробактерии кои се собираат на иглата. Времето потребно за инкубација е долго, а инфекцијата предивикува чиреви" - тврди Ву.

"Би требало да постои контрола за да се спречи ширењето на инфекцијата, односно при акупунктурата може да се користат нови игли и кожата да се дезинфицира" - тврди Патрик Ву, професор по микробиологија.

До сега се познати 50 случаи во светот. Инфекцијата се пренесува од кожата на пациентите поради тоа што не се врши дезинфекција. Луѓето кои имаат посериозни проблеи завршуваат со откажување на некои органи или пак со парализа. 5% од случаите на хепатитис Б се поврзани со нечисти игли од акупунктура.

Кинеските научници предупредуваат од опасност на пренесување на хепатитис Ц и ХИВ. Иако не постои доказ за поврзаност на акупунктурата со инфекцијата од ХИВ, сепак има пациенти кои болуваат од ХИВ, а фактот на ризикот била акупунктурата.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Акупунктурните игли пренесуваат ХИВ и хепатитис Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот