Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Робот имитира новороденче

Go down

Робот имитира новороденче

Пишување by GBL on Сре Мар 24 2010, 00:49

Бебе-робот наречено Јотарио се смее кога ќе се разбуди, може да биде мрзливо или сонливо, токму како и вистинското бебе, а ќе почне да се смее ако ја скокоткате по стомачето.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Родители на Јотарио се студенти од факултетот во Тсукуба, кои го направиле роботот со помош на проектори што работат сокриени зад топлиот силиконски балон навлечен преку главата на бебето-робот.

Јотарио е создадена да чувствува, слуша и реагира, баш како вистинско бебе. Мимиките на нејзиното лице и движењата на телото се менуваат според притисокот што го чувствува. Информациите собрани преку сензорите сместени под силиконската кожа се процесуираат со помош на специјална програма што ги менува изразите на бебето.

„Со ова искуство, многу луѓе барем донекаде ќе можат да почувствуваат пред да станат родители, како е тоа да се има бебе“, изјави еден од изумителите на роботот.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот