Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Коцкањето - последица на оштетен мозок

Go down

Коцкањето - последица на оштетен мозок Empty Коцкањето - последица на оштетен мозок

Пишување by GBL on Сре Фед 10 2010, 14:51

Коцкањето и превземањето неразумни ризици не се последица на потребата од “адреналински фикс“, туку на мозочно оштетување за кое може да ја “обвините“ генетиката.

Коцкањето - последица на оштетен мозок Gamblinggenetics240

Жените кои учествувале во ова истражување и кои имале историја на превеземање ризични активности, не ја покажувале вообичаената одбивност кон губење на нешто вредно како што е случајот со просечните луѓе. Научниците причината за ова ја лоцираат во оштетувањето на делот на мозокот наречен амигдала, кој влијае врз чувството на страв и анксиозност и кој, кога е здрав, прави да бидеме внимателни.

„Замислете дека сте во квизот “Кој сака да биде милионер?“. Само што сте го одговориле точно прашањето за 500.000 фунти и сега преминувате на последното прашање. Го имате и 50:50 џокерот, но не го знаете одговорот. Ако погодите правилно, ќе заминете со еден милион фунти, а ако погрешите ќе добиете 32.000 фунти. Најголемиот број на луѓе би одбрале да се откажат и да заминат со половина милион фунти, но не и оние со оштетена амигдала“, вели Бенедето Де Мартино од УКЛ (University College London) кој го водеше ова истражување.

Претпазливоста и одбојноста кон губиток е билошки важна затоа што преку неа се одмерувало колку различните опциите се опасни по животот во текот на човечката еволуција. Но, нејзината улога е значајна и во одлуките кои ги носиме во секојдневниот живот.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Коцкањето - последица на оштетен мозок Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот