Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Нетанјаху: Израелската дијаспора да добие право на глас

Go down

Нетанјаху: Израелската дијаспора да добие право на глас

Пишување by GBL on Вто Фед 09 2010, 17:13

Израелскиот премиер, Бенџамин Нетањаху, изјави дека поддржал нацрт закон кој би им овозможил на неколку стотини илјади израелски државјани кои живеат во странство, да можат да гласаат на парламентарните избори.Нетанјаху оценил дека „гласовите на дијаспората ќе придонесат за Израел, за неговиот идентитет и неговата моќ,“ пренесува израелското државно радио.

Законот го предложиле застапниците на националистичката партија Yisrael Beiteinu, која ја води министерот за надворешни работи Авигдор Либерман. Ципи Ливни, претседателката на опозиционата Кадима, изјавила дека не го подржува ваквиот закон. „Одлуката за иднината на земјата мораат да ја донесуваат оние кои се поврзани со нејзината судбина,“ објаснила Ливни.

Според аналитичарите, гласовите на дијаспората најверојатно ќе го поддржат десниот центар и крајната десница, што оди во прилог на Бенџамин Нетањаху.

Во Израел има 5,3 милиони гласачи, а според дневниот весник Yediotu Aharonotu, помеѓу 750 илјади и милион луѓе со израелски пасош живеат во странство и тие можеби ќе одлучуваат за десет места од вкупно 120 во парламентот.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот