Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Словачка бележи пад на индустриското производств

Go down

Словачка бележи пад на индустриското производств

Пишување by GBL on Вто Фед 09 2010, 16:51

Словачкото индустриско производство во 2009 година е намалено за 14,6 отсто во однос на претходната година.Падот е последица на глобалната економска криза, јавуваат словачките медиуми.

Најзасегната е автомобилската индустрија која е двигател на економијата на оваа земја.

Малата побарувачка на автомобили негативно се одрази на производството на компаниите управувани од Фолксваген во Германија, француската ПСА Пежо Ситроен и јужнокорејскиот произведувач на автомобили Киа Моторс, стои во соопштението на словачката агенција за статистика.

Производството на електроника, другата движечка сила на економијата е единствениот сектор каде има зголемување на производството за 5,1 отсто во текот на 2009 година споредено со претходната година.

Раст е забележан само во текот на декември мината година, кога индустриското производство се зголеми за 11, 9 проценти во однос на 2008 година.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот