Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Барање повторно да се печати „Мајн кампф“ во Германија

Go down

Барање повторно да се печати „Мајн кампф“ во Германија

Пишување by GBL on Вто Фед 09 2010, 16:44

Познатото дело на германскиот фашистички лидер Адолф Хитлер „Мајн кампф“ (Мојата борба) повторно ќе може да се печати во Германија во 2015 година, прв пат по 1945 година.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Вакво официјално барање до владата на Баварија упати минхенскиот Институт за историја, во чија сопственост се ракописите на Хитлер

Издавањето на книгата „Мајн кампф“ во Германија е забрането до 2015 година, кога се навршуваат 70 години од самоубиството на „фирерот“.

Токму навршувањето на оваа годишнина го наведе институтот да упати молба до баварската министерство за финансии да одобри повторно печатење на книгата, со одредена критика и историско научно толкување.

Според неделникот „Шпигел“ баварското министерство за финансии негативно е изјаснило по молбата на институтот, но се чини дека сеуште не е завршена битката за повторно печатење на „Мајн кампф“.

Заговорниците на оваа идеја изнесуваат сериозни аргумент во прилог на нивното барање и наведуваат дека е подобро да се отпечати хитлеровиот памфлет, со одредени критики и толкување, отколку да се чека тоа да го стори некоја неонацистичка организација.

Во дебатата се вклучи и Централниот совет Евреите во Германија, кој наведува дека е потребно целата ситуација добро да се проанализира.

„Критичката верзија на Хитлеровото дело ќе пружи шанса конечно да се разбие митот околу книгата, кој се уште е присутен во одредени кругови на германското општество“, вели Штефан Кремер, генерален секретар на Централниот совет Евреите.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот