Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

ВИДЕО: На Антартикот пронајдено виски од 1909 година

Go down

ВИДЕО: На Антартикот пронајдено виски од 1909 година

Пишување by GBL on Пон Фед 08 2010, 15:52

Пет сандука виски и два сандука бренди се откриени од страна на еден тим во барака на Антарктикот со кој се служел славниот истражувач Ернест Шакелтон пред стотина години.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Некои од сандаците кои во колибата се наоѓале уште од 1909 година се заледени, но истражувачите тврдат дека се прилично сигурни дека во нив се наоѓаат недобрени шишиња виски и бренди, пишува “АП“. Предводникот на тимот Ал Фастиер рекол дека тие мислеле дека таму се наоѓаат два сандака виски, но се изненадиле кога виделе дека ги има дури пет.

Групацијата “Whyte & Mackay“, која се бави со продажба на пијалоци, започнала потрага за пронаоѓање на одамна изгубениот примерок на шкотско виски со цел да ги тестираат примероците и да одлучат дали повторно да го произведуваат пијалокот по стар рецепт.

Фастиер рекол дека сандаците уште во 2006 година фги пронашле работници под даските на колибата, но биле предлабоко во ледот. Неговиот тим се сложил да се пробие ледот и да се обидат да извадат некои боци, иако останатите морале да останат под бараката. “Веќе извадивме две кутии и бевме многу задоволно од самите себе“, рекол Фастиер. “А тогаш погледнавме нис слојот лед позади другата кутија и можевме да го видиме зборот “Whisky“.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Експедицијата Шакелтон на Јужниот пол од обалата на северен Антарктик патувала од 1907 фо 1909 година. Но, останале без залиха и морале да се вратат кога биле оддалечени само 160 километри од својата цел.

Експедицијата отпловила 1909 година, оставајќи се зад себе, вклучувајќи ги и вискито и брендито. Ричард Патерсон, од компанијата “Whyte and Mackay“, која го запленила вискиот на Шакелтон, го опишал откритието како ‘‘дар од Бога за љубителите на виски‘‘.

“Безбедно извадената и анализиран, оргинална смеса би можела да се реплицира. Со оглед на тоа дека оргиналниот рецепт повеќе не постои, ова би можело да ја отвори вратата на историјата“, рекол Патерсон.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот