Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Java

Go down

Java Empty Java

Пишување by Kosta on Пет Мај 18 2007, 18:55

Јава е програмски јазик кој дозволува развој и компајлирање на програми на една машина кои ќе работат на други машини со различни оперативни системи.

Во Јава технологијата спаѓаат:
- Јава како програмски јазик и
- Јава како платформа

Јава програмскиот јазик е несвојствен по тоа што програмата се компајлира и интерпретира.

Јава платформата се состои од две компоненти:
- Јава Виртуелана Машина (JVM)
- Јава апликациски програмерски интерфејс (Java API)

Најчесто пишувани програми во програмската околина за ЈАВА се аплетите и апликациите.

Тоа накратко е мал вовед во ОГРОМНАТА Јава.

Ако сте повеќе заинтересирани за Јава како работи еве ви линкче каде може да читните нешо (на македонски јазик е ):

http://koste.bravehost.com/01_JVM.pdf

Покасно ке има и нови туториали.

Ако сте пишеле некогаш нешо во Јава слободно постувајте го тука и пофалете се cheers

Java Java


Последната промена е направена од на Нед Мај 20 2007, 19:27. Мислењето е променето 1 пати
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Java Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty Re: Java

Пишување by deXterche on Саб Мај 19 2007, 14:57

Моето првенче во Java, проектот е програма која води евиденција за изнајмување филмови. Работано е во MySQL v.7.2 и NetBeans v.5.5.

Еве неколку едноставни анимации во Java (аплети) што ги имам работено. Кој има NetaBeans може да ги проба.

Првата е сат

Код:
import java.awt.*;
public class Satce extends java.applet.Applet implements Runnable
{
int x=50; int y=0; int x1=50; int y1=0; int j; int c=0; int k=0;
Thread niska;
public void start ()
{
if (niska==null)
{
niska=new Thread (this);
niska.start();
} }
public void stop()
{
if (niska!=null)
{
niska.stop(); niska=null;
} }
public void run() {
while (true)
{
for (int j1=1;j1<=200;j1++)
{
if(j1>1 && j1<=50)
{
x1++; y1++;
}
if(j1>50 && j1<=100)
{
x1--; y1++;
}
if(j1>100 && j1<=150)
{
x1--; y1--;
}
if(j1>150 && j1<=200)
{
x1++; y1--;
}
for (j=1;j<=200;j++)
{
if(j>0 && j<=50)
{
x++; y++;
}
if(j>50 && j<=100)
{
 x--; y++;
}
 if(j>100 && j<=150)
{
 x--; y--;
}
if(j>150 && j<=200)
{
 x++; y--;
}
repaint();
try
{
Thread.sleep(310);
}
catch(InterruptedException e)
{}
} } } }
public void paint (Graphics g)
{
g.drawLine(x,y,50,50);
g.drawOval(0,0,100,100);
g.setColor(Color.blue);
g.drawLine(x1,y1,50,50);
} }


Испрекршена синусоида...

Код:
import java.applet.*;
import java.awt.*;
import java.math.*;
public class Sinus1 extends Applet implements Runnable
{
int x_pos=0; int y_pos=100; int radius = 5;
public void init()
{
setBackground (Color.blue);
}
public void start ()
{
Thread th = new Thread (this);
th.start ();
}
public void stop()
{}
public void run ()
{
while (true)
{
if(y_pos>=50)
{
y_pos--;
x_pos++;
}
if (y_pos==50)
{
for(int z=0;z<=50;z++)
{
y_pos++;
x_pos++;
repaint();
try
{
Thread.sleep (20);
}
catch (InterruptedException ex)
{} } }
if(x_pos==350)
{
x_pos=1;
}
repaint();
try{
Thread.sleep (20);
}
catch (InterruptedException ex)
{} } }
public void update(Graphics g)
{
paint(g);
}
public void paint (Graphics g)
{
g.setColor (Color.red);
g.fillOval(x_pos, y_pos,5,5); }
}


Еден пиштол...ама и мета

Код:
import java.awt.*;
public class pistol extends java.applet.Applet implements Runnable
{
 int x=20; int y=22; int x1;
Thread niska;
public void start ()
{
if (niska==null)
{
niska=new Thread (this);
niska.start();
} }
public void stop()
{
if (niska!=null)
{
niska.stop();
niska=null;
} }
public void run()
{
while (x<=310)
{
x++;
if (x==310)
{
x1=x;
}
if (x==310)
x=20;
repaint();
try
{
Thread.sleep(20);
}
catch(InterruptedException ex){}
} }
public void paint (Graphics g)
{
g.setColor(Color.black);
g.fillOval(x,y,5,5);
g.fillRect(20,20,50,10);
g.fillRect(20,20,10,25);
g.fillOval(300,10,50,50);
g.setColor(Color.white);
g.fillOval(x1,y,5,5);
} }


Сат, со системско време

Код:
import java.applet.*;
import java.awt.*;
import java.awt.Graphics;
import java.util.*;
public class sat extends Applet implements Runnable
{
int agol, sec, min, hour, agolh, agolm;
public void init()
{
setBackground (Color.blue);
}
public void start ()
{
Thread th = new Thread (this);
th.start ();
}
public void run ()
{
while (true)
{
Calendar c=Calendar.getInstance();
sec=c.get(Calendar.SECOND);
hour=c.get(Calendar.HOUR);
min=c.get(Calendar.MINUTE);
agol=sec*(-6);
agolh=hour*(-30);
agolm=min*(-6);
repaint();
try
{
Thread.sleep (10);
}
catch (InterruptedException ex) {}
} }
public void paint (Graphics g)
{
g.setColor(Color.red);
g.fillArc(60,60,150,150,agol+90,2);
g.setColor(Color.green);
g.fillArc(60,60,150,150,agolh+90,4);
g.setColor(Color.black);
g.fillArc(60,60,150,150,agolm+90,3);
} }

Кој учи јава, еве малце помош...примена на конструктори во класи, абстрактни класи, наследување, објекти. Се во еден поразбирлив код. Доста убаво прикажано. Кој има прашање нека пише.
Код:

abstract class opsto{
    int brzina;
    int godina;
    String boja;
    opsto(int a, int b, String c){
        brzina=a;
        godina=b;
        boja=c;
    }
   
   
}
class motor1 extends opsto{
    motor1( int a, int b, String c, String z){
        super(a,b,c);   
       
        proizvoditel=z;
    }
    String proizvoditel=new String();   
   
    void marka(){
        System.out.println("Jas sum "+boja+" "+proizvoditel+" proizvedena "+godina+" godina i odam "+brzina+" na sat. I sum star "+starost(godina)+" godini");
    }
    int starost(int godina){
        int starost1=2006-godina;
        return starost1;
    }
}
class motor{
public static void main(String[] args){
   
    motor1 g=new motor1(260, 1999, "zelena","yamaha");
    g.marka();
}
}
deXterche
deXterche
VIP
VIP

Male
Taurus

Треснал Глупости : 35
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.univerzum.uni.cc

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty NetBeans CD

Пишување by Kosta on Саб Мај 26 2007, 06:04

На следнава адреса имате бесплатно CD кое содржи NetBeans платформа за развивање на Јава апликации:

http://www.netbeans.org/

Дури и самата пошта до вашиот дом е бесплатна.
На вас останува само да го порачате и да поченете да програмирате Laughing .
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Java Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty Re: Java

Пишување by Александар on Нед Јун 03 2007, 15:07

bravo bratce gledam si se iznamacil vo javata, btw znajs deka ima i podobri i pobrzi programi taka?
Александар
Александар
Македонија

Расположение : Java In_Love
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty Re: Java

Пишување by Vlado-Tornado on Саб Јун 09 2007, 13:18

Точно, Јава не е најбрзиот програмски јазик, но Јава програмите може да се стартуваат независно од платформата, односно нема врска дали сте ги пишувале во Linux, Windows, Solaris или нешто слично. Тие програми можат да се стартуваат на било кој оперативен систем. Причината за тоа е што Јава програмите прво ги презема интерпретер. Јава пред се е наменета за веб апликации, но не значи дека не може и да се употреби за други работи . Сепак, доколку преферирате брзина, C и C++ се правиот избор.
Vlado-Tornado
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty Re: Java

Пишување by Kosta on Саб Јун 09 2007, 13:48

Vlado-Tornado напиша:Точно, Јава не е најбрзиот програмски јазик, но Јава програмите може да се стартуваат независно од платформата, односно нема врска дали сте ги пишувале во Linux, Windows, Solaris или нешто слично. Тие програми можат да се стартуваат на било кој оперативен систем. Причината за тоа е што Јава програмите прво ги презема интерпретер. Јава пред се е наменета за веб апликации, но не значи дека не може и да се употреби за други работи . Сепак, доколку преферирате брзина, C и C++ се правиот избор.

Точно така !!!
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Java Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty Re: Java

Пишување by Goran - Gogo on Нед Јун 24 2007, 19:40

Абе ова со бесплатново CD за јава не ви е сигурно некогаш стига некогаш не. Имаше такви случаи кои сега нечу да ги именова.Laughing Laughing Laughing
Goran - Gogo
Goran - Gogo
Доцент
Доцент

Male
Pisces

Расположение : Java Sleepy
Треснал Глупости : 151
Поени : 3
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : MK
Ден на регистрирање : 2007-06-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty Re: Java

Пишување by Maxxis on Нед Фед 03 2008, 12:39

Јас 1 иам нарачано цдиња од интернет и ми стигнаа!
Maxxis
Maxxis
Асистент
Асистент

Male
Pisces

Расположение : Java Devilish
Треснал Глупости : 70
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 27
Се наоѓам : Underground
Ден на регистрирање : 2007-07-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Java Empty Re: Java

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот