Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Барале дијаманти, нашле 5 века стар потонат брод со богатство

Go down

Барале дијаманти, нашле 5 века стар потонат брод со богатство

Пишување by najforumce on Пон Мај 05 2008, 01:54Геолози од намибиска фирма која се занимава со ископување на дијаманти, во потрага по дијаманти, покрај намибиската обала откриле поинаков вид на богатство, пронаоѓајќи стар потонат брод стар 5 века, кој превезувал златници, бронзени топови и слонови коски , известиле медиумите.

Геолозите во бродот пронашле добро сочувани предмети помеѓу кои шест бронзени топови, неколку тона бакар, повеќе од 50 парчиња слонови коски, навигациски инструменти, оружје, неколку илјади шпански и португалски златници кои датираат од периодот помеѓу 1400 и 1500 година.

Ископувањата што во близина на стариот брод ги извршувала компанијата веднаш се сопрени. Археолозите веруваат дека станува збор за досега најстар пронајден брод во подрачјето на субсахарската Африка, пренесува BBC.

Во Намдеба претпоставуваат дека можеби се работи за бродот на португалскиот истражувач Бартоломеј Диаза, кој исчезнал околу 1500 год. и 1488 год.Тој морепловец бил првиот европеец кој го препловил ’ртот Добра надеж.

Со оглед дека бродот крие многу прашања и одговори, на местото каде е откриен, шпанската и португалската влада испратиле експерти кои ќе ги извршат понатамошните истражувања.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот