Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Нема раце и нозе а може да свири на клавијатура

Go down

Нема раце и нозе а може да свири на клавијатура

Пишување by najforumce on Пет Апр 25 2008, 15:54Кристиан Тапферер пред 26 години се родил без раце и нозе. Неговата волја за живот ги воодушевила сите што ги познавал. За неговиот случај е виновна генетиката, па така тој сам не може да оди, да се храни, да се облекува и поради тоа зависи од туѓа помош.Денес тој живее со особа која ја нарекува како негова мајка. Тоа е 74 годишната Жизел (не е манекенката), која го примила кога неговите родители го напуштиле кога имал само десет месеци.

Иако нема раце и нозе, вели дека неговите раце и нозе се неговата мајка. Таа за него работи се, го пере, го храни, го облекува.

Иако нормалниот живот му е оневозможен, тој сепак завршил училиште како и сите други, а моментално студира информатика и медии.

Се прашувате како успева?

Работите околу себе Кристиан ги контролира преку својот глас. Па така со наредби отвара врати, пали светло, подигнува ролетни.

И што е уште поневеројатно, тој свири на клавијатура со помош на компјутер. Тежок е само 19 килограми. Со користење на стапче кое го држи во устата тој умешно ја користи тастатурата на компјутерот.

Има голема желба еден ден да одржи јавен концерт свирејќи на клавијатура.

"Не се предавам и работам исто како и другите околу мене", рекол Кристиан.

Тој ужива во дружењето со своите пријатели за кои вели дека ги има многу. Никогаш себеси не се доживувал како нешто поразлично од другите, па така како вистински обожавател на фудбалот, со помош на специјално изработена количка Кристиан посетува фудбалски натпревари.

Последната промена е направена од najforumce на Пет Апр 25 2008, 17:37. Мислењето е променето 1 пати
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот