Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Во антикварница е пронајдена честитка со потпис Ана Франк

Go down

Во антикварница е пронајдена честитка со потпис Ана Франк

Пишување by najforumce on Пет Апр 25 2008, 11:31Честитка со потпис Ана Франк е пронајдена во антикварница во близина на холансдкиот главен град Амстердам.

Честитката е пратена во 1937 година од Ајхен кога осум годишната Ана во тоа време била на посета кај баба и. Девојчето честитката ја пратило на еден од нејзините најдобри другари Сем Лидерман. Автентичноста на честитката ја потврдил и музејот Ана Франк.

Девојката која во историјата ќе остане запамтена по трогателните записи во својот дневник за време на нацистичката окупација врз Холандија во Втората светска војна, на својот пријател во честитката му посакала „многу среќа во новата година“.

Честитката ја пронашол учителот Паул Ван Де Хеувел во татковата антикварница во градот Нарден близу Амстердам.

Ана и нејзиното семејство су уште четири пријатели, евреи, се криеле во мал стан во Амстердам. После две години криење ги пронашле нацистите и ги одвеле во логорите Аушвиц и Берген-Белзен. Ана пред крајот на војната починала од тифус во Белзен.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот