Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

82 - годишен шпанец рекордер по број на дипломи

Go down

82 - годишен шпанец рекордер по број на дипломи

Пишување by najforumce on Пет Апр 18 2008, 14:43Шпанецот Jose Luis Iborbe Baque животот буквално го посветил на студирање и успеал од 19 до 82 години да стекне 13 универзитетски дипломи и 3 докторати.

Филозофија дипломирал на 19 години, а последната диплома ја добил пред еден месец.

Граѓанинот на Сарагоса дипломирал на право, географија и историја, историја на уметност, медицина, англиски, француски, германски, шпански, хебрејски јазик и класична филологија.

„Спијам само четири часа ноќе“, ја објаснил Iborte Baque тајната на својот успех бидејќи истовремено работел како правник, банкарски службеник и предавал на универзитет.

„Студирав право бидејќи на тоа ме натера таткоми, но мојата желба беа хуманитарните науки“, рекол Iborte Baque кој сепак на возраст од 73 години одлучил да се запише на медицина.

За медицинскиот факултет се одлучил кога лекарот му рекол да не ја коментира дијагнозата се додека не дипломира медицина.

„Три и пол години покасно на Божиќ, пу пратив копија од мојата диплома“, рекол жедниот за знаење шпанец, кој сега главна цел му е да научи арапски.

Своите мотивации ги објаснува со зборовите: „Колку повеќе човек знае, толку повеќе станува свесен колку малку знае“, и сака на гробот да му напишат „Во раката имам книга“.

Од учењето Iborte Baque не се откажал, дури повеќе се внесол по смртта на неговиот син во 2004 и сопругата во 2006.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот