Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Дилема за јајцето и кокошката?

Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by ~The Vampire~ on Сре Апр 09 2008, 23:05

Вечното прашање - што е прво - кокошката или јајцето?
Што мислите вие? Very Happy ај прво да видам мислења после ќе го кажам одговорот! Very Happy
~The Vampire~
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Daring
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by Александар on Пет Апр 11 2008, 15:59

мислам дека и јајцето и кокошката постоеле или кокошката е некаков изрод од своите предци па така да јајцето сепак би било прво било од кокошка или не ...
Александар
Александар
Македонија

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? In_Love
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by borisd on Пет Апр 11 2008, 21:13

Многу пати имам мислено на ова и никако да го смислам.
Ако е кокошката прва, тогаш од кај се појавила таа како прва?
А за јајце треба да има некој да го снеси, ама од него излегува .................
ЉЕЕЕЕ се избунав !!
НЕ ЗНАМ! Very Happy
borisd
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Yeehaw
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by Kosta on Саб Апр 12 2008, 04:13

Ај ма кажи одговор Very Happy

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by bonte on Саб Апр 12 2008, 20:38

Jaјцето!
bonte
bonte
Технолошки Вишок
Технолошки Вишок

Male
Sagittarius

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Bored
Треснал Глупости : 1180
Поени : 24
Репутација : 1
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-02

Преглед на профилот на членот http://www.nemam.com

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by Vase on Саб Апр 12 2008, 20:40

А што ако и двете се појавиле у исо време??? :laugh:

_________________
I'm fat, but you're ugly. I can diet Smile
Vase
Vase
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Capricorn

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Amused
Треснал Глупости : 493
Поени : 3
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : vo mestopolozba
Ден на регистрирање : 2007-11-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by ~The Vampire~ on Вто Апр 15 2008, 01:07

Вечното прашање - што е прво - кокошката или јајцето, го решиле тројца Британци - научник, филозоф и одгледувач на живина.

Според нивното мислење, одговорот е - јајцето.

Клучот на ова прастаро прашање лежи во фактот дека генетскиот материјал не се менува во текот на животот на некое животно, што значи дека првата птица што еволуирала во пиле, морала најпрвин да егзистира како ембрион во некое јајце, заклучува професорот Џон Брукфилд од универзитетот во Нотингем.

Тој смета дека токму затоа организмот што се наоѓа во лушпата од јајцето морал да ја има истата ДНК како и пилето во кое подоцна се претворил.

Мислењето на овој британски научник специјализиран за еволуциска генетика го поддржуваат и професорот по филозофија Дејвид Папинау од Кралскиот колеџ во Лондон, како и директорот на живинарската фарма Грејт Бритиш Чикен, Чарлс Бурнс.

Папинау, филозоф, смета дека првото пиле излегло од јајце, иако тоа припаѓало на друг вид (птица), но, сепак станува збор за јајце на кокошка, бидејќи во него имало ембрион на пиле.

Теоријата на Бурнс не е изнесена во печатот што ја објавил оваа приказна, а бил забележан само неговиот заклучок дека „јајцата биле тука многу пред да се појави првата кокошка”.
~The Vampire~
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Daring
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by Kosta on Вто Апр 15 2008, 02:00

hehe, како и што си мислев Razz Razz Razz :cool:

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by ~The Vampire~ on Вто Апр 15 2008, 19:21

Kosta напиша:hehe, како и што си мислев Razz Razz Razz :cool:
Не лажи сеа кокошката мислеше Razz :0523:
~The Vampire~
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Daring
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by SteelTemplar on Сре Апр 16 2008, 16:27

Клетката!!!!! Нити е јајцето нити Кокошката

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Psychedelic
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by Александар on Саб Апр 19 2008, 06:22

big boom било првото
Александар
Александар
Македонија

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? In_Love
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by SteelTemplar on Саб Апр 19 2008, 16:44

А пред Биг Бум шо имало брат...? Јас го знам одговорот...

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Psychedelic
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by Kosta on Саб Апр 19 2008, 22:40

SteelTemplar напиша:А пред Биг Бум шо имало брат...? Јас го знам одговорот...

:laugh: :laugh: Ај баш ме интересира што имало ?

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by SteelTemplar on Нед Апр 20 2008, 03:02

БЕСКОНЕЧНОСТ!!!
(баш сум романтичен Embarassed )

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение : Дилема за јајцето и кокошката? Psychedelic
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дилема за јајцето и кокошката? Empty Re: Дилема за јајцето и кокошката?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот