Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

10 несекојдневни човечки приказни - 3 дел (Мозок од дете, ум од генијалец)

Go down

10 несекојдневни човечки приказни - 3 дел (Мозок од дете, ум од генијалец)

Пишување by najforumce on Сре Апр 09 2008, 01:26

Од 16 месеци го помнел поголемиот дел од содржината што ќе ја прочитал. Како тригодишник без проблем се служел со речници, читал и учел на памет телефонски именици. Бил опседнат со броеви и аритметика, има фотографско помнење. Довоно да го наречат генијалец.Меѓутоа, Ким Пек (57) од Салт Лејк Сити во САД е аутист. IQ - то му изнесува 87, што е далеку под просекот. На пример, не знае да го закопча копчето на кошулата, но помни 98 проценти од се што ќе прочита, а може да прочита по осум книги на ден. И со тоа ги збунува стручњаците со тестовите. Роден е 1951 со деформации на големиот мозок, а на малиот му се утврдени тешки оштетувања. Се зборувало дека нема да ја доживее петнаестата година, бидејќи е роден без „corpus callosum“ - мал сноп на нерви кои служат за поврзување на двете половини на мозокот. Наспроти се тоа тој има фотографско помнење. И после подолг временски период може да се сети на се што прочитал, да ги опише сликите кои ги видел и звуците што ги чул.

Има фасцинантно знаење од сите свери од животот. Од географија, историја до спорт и книжевност, а посебно се истакнува во математика. Што повеќе старее неговата генијалност е се поголема. До денес има прочитано 10.000 книги. Една страница ја чита за 10 секунди, а на просечен човек му требаат 3 минути. Дури кај него е откриено дека се развиле и композиторски способности и дека можеби ќе добие стипендија за студирање музика на универзитетот Utah.

Од друга страна проодел дури на четири години. Сеуште не може да извршува едноставни, секојдневни работи. Не може сам да се облече или да запали светло. Во тоа му помага неговиот татко, кој е цел живот покрај него. А сепак, на прашање за било кој настан, датум, ден или некој дриг детал, одговара во секунда. Докторите кои го изложиле на магнетна резонанца и скенирање на мозокот, причините за неговата генијалност ја гледаат во недостатокот на мембрана која ги поврзува двете страни на мозокот. За разлика од другите луѓе, неговата десна страна од мозокот можела самостално и интензивно да се развива. Со тоа се створиле предуслови за развој на генијалец.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот