Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Откриен нов планетарен систем налик Сончевиот

Go down

Откриен нов планетарен систем налик Сончевиот

Пишување by najforumce on Вто Апр 08 2008, 04:09

Астрономите открија планетарен систем доста сличен на нашиот, а кружи околу една далечна ѕвезда двојно помала од Сонцето. Две планети од тој систем премногу потсеќаат на Јупитер и Сатурн.Д-р Мартин Доминик од сеучилиштето Св. Ендрјус во В.Британија вели дека ова откритие значи дека системите како нашиот може да бидат повообичаени отколку што мислиме. Астрономите се на пат кон откривање на повеќе такви системи.
Ова исто така би значело дека дел од таквите планетарни системи кои наликуваат на нашиот би можеле да бидат планети налик Земјата. Прашање на време е кога ќе бидат откриени тие системи, изјави Д-р Доминик.

„Планетите кои ги пронајдовме се со иста маса и растојание на кружење. Тоа значи дека настанале на сличен начин како нашиот Сончев систем. Ако е тоа навистина точно, тогаш Сончевиот систем не може да биде единствен во вселената. Мора да постојат слични системи во кои би имало планети слични на Земјата“, истакнува Д-р Доминик.

Новиот планетарен систем наречен OGLE-2006-BLG-109L е покомпактен од нашиот и оддалечен од него 5 илјади светлосни години. Иако досега се откриени скоро 300 планети надвор од Сончевиот систем, не е откриена ниту една која наликува на нашата планета. Исто така 10% од откриените планетарни системи имаат повеќе од една планета.

Системот е предалеку за да откриеме планета која наликува на Земјата. Планетите во системот OGLE се пронајдени со техниката наречена гравитациско микрофотографирање при кое предметите кои се наоѓаат пред оддалечените планети, во овој случај некоја друга ѕвезда, ја прекршуваат и зголемуваат светлоста на оддалечените планети.

Ѕвездата околу која се движат планетите во новооткриениот систем на некој начин е смалена верзија на нашето Сонце. Планетите кои наликуваат на Јупитер и Сатурн кружат на дупло помала оддалеченост отколку случајот кај нас.

Крајна цел на астрономите кои ги истражуваат далечните планети е пронаоѓање на планети слични на Земјата или Марс, кои би можеле да се населат. Д-р Доминик смета дека во следните неколку години научниците би можеле да дојдат до некои интересни откритија.

Сепак, засега нема надеж дека ќе се открие нова планета налик Земјата во системот OGLE затоа што системот е премногу оддалечен за да може да се открие со моменталната расположива техника.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот