Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

[PhotoShop] Замрзнат текст

Go down

[PhotoShop] Замрзнат текст Empty [PhotoShop] Замрзнат текст

Пишување by Kosta on Чет Мар 06 2008, 02:07

Незнам колку имаат знаење од PhotoShop на форумов, ни јас не знам многу, но еве тука може да си поставиме по некое туториалче за како се прави нешто и да поднаучиме по нешто. Еве јас ќе почнам, и ќе се обидам да објаснам како се праи замрзнат текст ефект или нешто како што е прикажано на сликава:

[PhotoShop] Замрзнат текст Proba10

1. Креирате ново платно (File->new) (јас користев големина од 700 x 200 px) и му поставуваме црна позадина:

[PhotoShop] Замрзнат текст Prva10

2. Го испишуваме нашиот текст со бели букви на платното (јас напишав Najforumce со фонт Arial Black со големина од 72pt)

[PhotoShop] Замрзнат текст Vtora10

3. Следно праиме Resterize Type на текстот со десен клик на layer-от

[PhotoShop] Замрзнат текст Druga10

4. Десен клик на Najforumce layer-от и изберете Merge Down

[PhotoShop] Замрзнат текст Treta10

5. Од горното мени избирате Filter > Pixelate > Crystallize

[PhotoShop] Замрзнат текст Step5

6. Внесите 3 во Cell Size:

[PhotoShop] Замрзнат текст Cetvrt10

7. Од горното мени изберете Filter > Blur > Gaussian Blur

[PhotoShop] Замрзнат текст Step710

8. Внесите 1 pixel и стисните Ok

[PhotoShop] Замрзнат текст Petta10

9. Од горното мени изберете Image > Rotate Canvas > 90 CW

[PhotoShop] Замрзнат текст Step910

10. Од горното мени измерете Filter > Stylize > Wind

[PhotoShop] Замрзнат текст Step1010

11. Притоа треба да ви е кликнато From the Right и потоа кликнете Ок

[PhotoShop] Замрзнат текст Sesta10

12. Сега од горното мени изберете Image > Rotate Canvas > 90 CCW

[PhotoShop] Замрзнат текст Step1210

13. Од горното мени изберете Image > Adjustments > Hue/Saturation

[PhotoShop] Замрзнат текст Step1310

14. Внесите Hue: 215 Saturation: 50 Lightness: 0 и притоа Colorize да ви е чекирано

[PhotoShop] Замрзнат текст Step1410

15. Крајниот ефект е ова:

[PhotoShop] Замрзнат текст Proba10

Тоа е се. Ајде сега сите вашето име да си го напраите Razz


Последната промена е направена од Kosta на Вто Апр 08 2008, 16:42. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : [PhotoShop] Замрзнат текст Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

[PhotoShop] Замрзнат текст Empty Re: [PhotoShop] Замрзнат текст

Пишување by bonte on Чет Мар 06 2008, 03:23

Koste fala brat so se pomaci so mene...... Smile
[PhotoShop] Замрзнат текст Bonte210
bonte
bonte
Технолошки Вишок
Технолошки Вишок

Male
Sagittarius

Расположение : [PhotoShop] Замрзнат текст Bored
Треснал Глупости : 1180
Поени : 24
Репутација : 1
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-02

Преглед на профилот на членот http://www.nemam.com

Вратете се на почетокот Go down

[PhotoShop] Замрзнат текст Empty Re: [PhotoShop] Замрзнат текст

Пишување by Kosta on Чет Мар 06 2008, 03:25

Си го дувнал од двете страни :laugh: :thumbup1:

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : [PhotoShop] Замрзнат текст Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

[PhotoShop] Замрзнат текст Empty Re: [PhotoShop] Замрзнат текст

Пишување by bonte on Чет Мар 06 2008, 04:11

Kosta напиша:Си го дувнал од двете страни :laugh: :thumbup1:

pointeresno e Smile
bonte
bonte
Технолошки Вишок
Технолошки Вишок

Male
Sagittarius

Расположение : [PhotoShop] Замрзнат текст Bored
Треснал Глупости : 1180
Поени : 24
Репутација : 1
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-02

Преглед на профилот на членот http://www.nemam.com

Вратете се на почетокот Go down

[PhotoShop] Замрзнат текст Empty Re: [PhotoShop] Замрзнат текст

Пишување by fiko-mk on Нед Мар 09 2008, 22:58

Kosta напиша:Незнам колку имаат знаење од PhotoShop на форумов, ни јас не знам многу, но еве тука може да си поставиме по некое туториалче за како се прави нешто и да поднаучиме по нешто. Еве јас ќе почнам, и ќе се обидам да објаснам како се праи замрзнат текст ефект или нешто како што е прикажано на сликава:

Aj покажи како се прави фотомонтажа Very Happy
fiko-mk
fiko-mk
Капетан
Капетан

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 139
Поени : 1
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Скопје
Ден на регистрирање : 2007-11-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

[PhotoShop] Замрзнат текст Empty Re: [PhotoShop] Замрзнат текст

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот