Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Астрална проекција...

Go down

Астрална проекција... Empty Астрална проекција...

Пишување by ~The Vampire~ on Пон Фед 25 2008, 19:14

Астрална проекција е напуштање на телото од духот во состојба на транс. Душата на човекот едноставно е надвор од своето тело и го гледа од страна, сосем непристрасно. И своето тело и луѓето, предметите околу себе. Пред самото напуштање на телото, можно е истото да се подигне неколку сантиметри од лежајот, т. е. да лебдее во воздухот. Потоа душата пак се враќа назад во телото и како да се буди од трансот. Но имам читано, дека можно е духот да не се врати назад во телото, доколку некој те разбуди и настапува смрт...значи доста опасно е ова... Колку е моќна потсвеста бе луѓе...се можеме да правиме со тренинг на мозокот....колку сакам да пробам...Што мислите вие за астралната проекција?
Ова нешто ко рецепт....
1. Легнете на грб.
2. Под папокот ставете нешто ладно (камен, мраз во кеса или слично).
3. Заспијте
4. Ова е најважно - обидете се да си ги видите рацете во сон. Постојано треба да се обидувате додека не ги видите. Кога ќе успеете, тоа е тоа, вие целосно го контролирате сонот..и патувајте каде сакате!
е сега колку е успешно не знам.....прво треба да се избежбаат друго работи концентрации ова она....

и еве како изгледа...
Астрална проекција... Proj
Астрална проекција... Introеве линк....http://home.xtra.co.nz/hosts/Wingmakers/Astral%20Protection.html
~The Vampire~
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение : Астрална проекција... Daring
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by 1MM0rtalis on Пон Фед 25 2008, 21:28

хахах убаво што ти текна за темава,иначе е нешто феноменално што веруам дека постои мислам дека е возможно али како што напомена вампирка е екстремно опасно,е сега да те поправам малце.Доколку ние го имаме напуштено нашето тело а некој не разбуди ние не умираме туку паѓаме во кома односно тешка кома и нормално имаме ХХХ време да се вратиме ама тоа ти е како некој да те фрли некаде во африка и да ти рече ај сега дојди си дома пеш.Иначе ова како што е дадено како пример за да пробате може да делува затоа што ви ја заклучува вашата телесна енергија чакрата т.е. ладниот предмет и му дозволува само на вашиот дух да се покрене али искрено би требало да сте премногу храбри за да го направите а и не верувам дека би успеало ако сте под притисок на скептицизам и на ограниченост на мозокот али доколку некој се обиде би сакал да даете овдека едно постче за да знајме што се десило
1MM0rtalis
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Kosta on Пон Фед 25 2008, 21:31

Можно е вакво нешто или ова само на текст е докажано ?
Му успеало на некој досега вакво нешто ( не на некој од нас, воопшто Smile)?
и јас сакам :laugh:

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Астрална проекција... Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by 1MM0rtalis on Пон Фед 25 2008, 21:34

да
и тоа на многу луѓе има и инструктори за ова
кои најпрво ве наведуваат на јога па потоа на трансна медитација за на крај да завршите со астралан проекција што значи дека е многу опасно нешто т.е. и морничаво замисли се гледаш сам како спиеш ( и ако си нарцисоиден и ако се залјубиш во себе можеш целживот така и да не се разбудиш хахахах)
1MM0rtalis
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Kosta on Пон Фед 25 2008, 21:36

1MM0rtalis напиша:и ако си нарцисоиден и ако се залјубиш во себе можеш целживот така и да не се разбудиш хахахах

:laugh: :laugh: :thumbup1: Епа не пробувам Smile

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Астрална проекција... Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by 1MM0rtalis on Пон Фед 25 2008, 21:43

што е сигурно ситурно е нели
хахах така е бе бате на сигурно се игра ами како
1MM0rtalis
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by ~The Vampire~ on Пон Фед 25 2008, 21:51

Kosta напиша:Можно е вакво нешто или ова само на текст е докажано ?
Му успеало на некој досега вакво нешто ( не на некој од нас, воопшто Smile)?
и јас сакам :laugh:

Можно е! и им има успеано на некои...во македонијава Very Happy
се е до психата на човекот Smile
~The Vampire~
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение : Астрална проекција... Daring
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by The*Goddess on Вто Фед 26 2008, 02:05

Ај ќе се обидам па ќе ви кажам.Maryjane ќе се обидеме или не?Затоа што си поинформирана за овие работи ќе те замолам да ми дадеш некои инструкции поконкретно.Ако сакаш двете заедно ќе го правиме тоа.
The*Goddess
The*Goddess
Доцент
Доцент

Female
Capricorn

Расположение : Астрална проекција... Cynical
Треснал Глупости : 112
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2008-02-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by ~The Vampire~ on Пон Мај 19 2008, 04:39

The*Goddess напиша:Ај ќе се обидам па ќе ви кажам.Maryjane ќе се обидеме или не?Затоа што си поинформирана за овие работи ќе те замолам да ми дадеш некои инструкции поконкретно.Ако сакаш двете заедно ќе го правиме тоа.

Бегај таму мор да не се вратиме никогаш :laugh: :laugh: Shocked
~The Vampire~
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение : Астрална проекција... Daring
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by hello on Пет Јун 20 2008, 13:32

Пон Фед 25, 2008 Smile, iskreno naj najiskreno sekoj covek koga ke se iznafiksa vo astralna proekcija e , zanaci dokazano e

hello
Студент
Студент

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 38
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Се наоѓам : dolno dupeni
Ден на регистрирање : 2008-06-06

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Kosta on Нед Јун 22 2008, 21:21

hello напиша:Пон Фед 25, 2008 Smile, iskreno naj najiskreno sekoj covek koga ke se iznafiksa vo astralna proekcija e , zanaci dokazano e

Како мислиш кога ќе се изнафикса во астрална проекција е ?????????

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Астрална проекција... Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Александар on Пон Јун 23 2008, 18:32

појма неам, јас не го напишав тоа
Александар
Александар
Македонија

Расположение : Астрална проекција... In_Love
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Anamarija on Чет Jул 03 2008, 18:35

lele bi probala ama ako me razbudi nekoj :icon_rolleyes:
Anamarija
Anamarija
Почетник
Почетник

Female
Virgo

Расположение : Астрална проекција... Devilish
Треснал Глупости : 14
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 25
Се наоѓам : skopje
Ден на регистрирање : 2008-07-03

Преглед на профилот на членот http://pegi4ka.myspace.com

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by ...always on my own... on Нед Јан 04 2009, 01:21

hmmm interesna tema... sum probala nekolku pati za vreme na meditacija ama ne mi uspealo... samo sum uspeala nekoj drug da go pocuvstvuva moeto prisustvo vo sobata Smile bas e cool Smile

...always on my own...
Почетник
Почетник

Female
Aquarius

Расположение : Астрална проекција... Relaxed
Треснал Глупости : 23
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 28
Се наоѓам : strumica
Ден на регистрирање : 2009-01-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Александар on Нед Јан 04 2009, 16:12

Smile имате на youtube лекции како да научите да медитирате, само немојте премногу хехе,

http://www.astral-projection.com/ <jaki songs> lolz
Александар
Александар
Македонија

Расположение : Астрална проекција... In_Love
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Александар on Нед Јан 04 2009, 16:17

Kosta напиша:
hello напиша:Пон Фед 25, 2008 Smile, iskreno naj najiskreno sekoj covek koga ke se iznafiksa vo astralna proekcija e , zanaci dokazano e

Како мислиш кога ќе се изнафикса во астрална проекција е ?????????
и мене баш ме интересира ова...
Александар
Александар
Македонија

Расположение : Астрална проекција... In_Love
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Divine`God on Вто Јун 23 2009, 21:57

Астрална проекција (или астрално патување) е езотериска интерпретација на искуствата наречени „патувања надвор од телото“, при што астралното тело се одвојува од физичкото тело. За разлика од сонувањето, астралната проекција може да се практикува намерно.

Идејата за астрално патување се базира на општоприфатеното религиозно објаснување за задгробен живот,[3] а патувањето на душата е опишано со термини како „патување надвор од телото“ при што патувачот го напушта своето физичко тело и патува со суптилното тело (или сонувачкото тело или астралното тело) во `други` области“.[4]
Содржина
[сокриј]

* 1 Верувања
o 1.1 Астрална проекција
o 1.2 Етерична проекција
* 2 Практикување
* 3 Референци
* 4 Види исто така
* 5 Надворешни линкови

Верувања

Астрална проекција или астрално патување се однесува на астралното тело или двојникот кое е дел од физичкото тело на човекот и кое може да патува низ астралот. Астралното тело во класичната средновековна и ренесансна неоплатонистичка филозофија, како и во подоцнежните објаснувања на теозофијата и розекрајцеризмот, е светлосно тело кое ги соединува душата и физичкото тело, а астралот е свет на светлина, кој се состои од сфери на планетите и ѕвездите, и претставува простор меѓу небото и физичкиот свет. Овие астрални сфери се смета дека ги населуваат боговите, ангелите, демоните и духовите.[5] [6]

Идејата за астралното тело се појавува во трудовите на францускиот окултист од 19 век, Елифас Леви, а потоа е присвоен од теозофите и од од херметичкиот ред Златна зора. Теозофите нашле поврзување на оваа идеја со некои древни текстови хинду.[7]

Терминот „астрална проекција“ се користи на два начина. Во редот „Златна зора“[8] и кај некои теозофи[9] се задржува класичното средновековно философско значење - патување во други светови,[10] но надвор од овие редови, терминот означува било какво не-физичко патување во рамките на физичкиот свет, а не само низ астралот.[11].
Етеричното тело, Непал, 1600-те години

[уреди] Астрална проекција

Најчесто при астрална проекција, оној што ја прави опишува дека се наоѓа во сфера која нема допирни точки со физичкиот свет. Околината може да биде исполнета со ентитети, но и не мора, може да е вештачка или природна, а најчесто потполно апстрактна, пријатна или стравична. Општоприфатено е верувањето дека оној што влегува во астрална проекција има пристап до мистичното знаење наречено Акаша записи. Речиси во сите случаи на астрална проекција, се влегува во астрален свет кој е налик на сон.[12] Некои изјавуваат дека самото „заспивање“ означува влегување во проекција.[13]

Астралната околина се дели на „нивоа“ или „светови“. Постојат бројни различни толкувања на структурата на астралните светови во различните традиции.

Етерична проекција

Спротивно од астралната проекција, таканаречената „етерична проекција“ се опишува како способност да се движиш низ материјалниот свет, но со етеричното тело, кое обично (но не секогаш) е невидливо за луѓето кои се во своето физичко тело. Роберт Брус, Њу ејџ писател од Австралија, оваа проекција ја опишува како нефизичко ниво кое е најблиско до физичкиот свет.[17]

Споре окултистот и мистикот Макс Хендел, етеричкото тело е медиум меѓу астралниот и физичкиот свет. Според него, етерот е прана, „животна сила“ која ги овозможува промените кај физичките форми. Од ова објаснување произлегува дека кога некој при своето искуство на проекција го гледа физичкиот свет, тој воопшто не е во астралниот свет.[18]

Во книгите на Карлос Кастанеда проекцијата која е наречена „сонувачко тело“ е токму оваа етерична проекција.

Практикување

Во окултните традиции, практикувањето вклучува разни состојби - од состојба на транс до состојба на визуализација и контролирано дишење. Во трудовите на Алистер Кроули, се употребува терминот „Тело од светлина“, а при неговата употреба се префрла свеста од физичкото тело во него, како чин на волја.

Старите шамански традиции на Индијанците, етеричното тело односно „сонувачкото тело“ го користат во секојдневието за обавување на некоја работа на голема далечина, кога не е можно да се стигне со физичкото тело. Ова е посебно објаснето во книгите на Карлос Кастанеда.[20]Покрај физичко се поседува и астрално тело,ментално и спиритуално тело.Одејќи од физичко до спиритуално тело структура на супстанцијата е се пофина.Фина во поглед на ниво на вибрација,но во крајна линија иста,Духот е најголема,најсуптилна форма на материја.Материја е најгуста,најгруба форма на духот(„Како е горе,така е и долу„)
Во состојба како што е сон,астралното тело се одвојува од физичкото тело и свест егзистира само во астралното тело.При сон свеста,користи како носач на астралното тело,се движи слободно и врши активности сосема независно од физичко тело,кое во тој период е во максимална неактивност.
Сонот има својство на четврта димензија.Во сон човекот без своја волја се проектира од телото и го напушта телото без свесна намера и извесно време се наоѓа во астрално тело.Неможе додека сте во астрално тело да идете каде сакате и да правите што сакате.Пасивни сте додека сте во сон,вашата воља е елиминирана од состојба на сон,а воља е клулучен фактор на психичка магија..
Издвојување на свеста од телото се нарекува астрална проекција или проекција на светлосно тело.,но некаде се сртеќава и под екстериоарација.Разликуваме-намерна или сакана астрална проекција,и несакана спонтална проекција која најчесто се случува во сон,состојба на наркоза,несвестица,под дејство на дрога и ткн.Во спонтална проекција астралното тело на човекот е пасивно и не ја контролира ситуацијата и не е свесен што се случува..
Астралното тело е точен дупликат на физичкото тело,или по прецизно физичкото тело е дупликат на астралното тело,затоа што во процесот на космичкото создавање
физички план на егзистенција е формиран последен во склад со Хермесов закон„Како е горе така е и доле„(кај мене важи и закон „Како е доле така е и горе„сите наши мисли дејствувања се бележат,и затоа треба да внимаваме како се однесуваме поради кармата)
Астралното тело служи како модел на изградување на нашиот физички организам.
Астралното тело има двострука функција.Тој е канал со кој либидално(Либидо во Јунгов смисол) космичка енергија протекува во физичкото тело,за да го одржи во функционална состојба,и друго астралното тело служи како врска помеѓу човечкиот мозок и центар на свеста во останатите тела( ментално и спиритуално)Супстанцијата на физичкото и астралното тело сосема се разликуваат.Разликата се сведува на различита фрекфенција на вибрации.Тука лежи причината зошто е тешко да се запомни активност и искуства од астралниот план,затоа што преминување на земјина будна свест значи преминување на сосема друго ниво на вибрации,затоа соновите ни ни изгледаат така нестварни,затоа што припаѓаат на друг свет.
И самото астрално тело има неколку компоненти кои представуваат различни вибрации на флуидна астрална супстанција.Кога активноста се одвива во астралната
компонента која е тесно поврзана со физичко тело,резултат е сонот на кој добро се сеќаваме.Во самиот миг на будење се врши трансформација на еден вид во друг вид на вибрации и тогаш сонот може најверно да се репродуктира:веќе после неколку минути деталите во сонот бледеат.Човекот поминува отприлика една третина од животот во астралната свера.
При сонот астралното тело се одвојува од физичкото тело и знатен дел од времето лебдее непосредно над него.При будење астралното тело се враќа доле и точно се уклопува во физичкиот дупликат.-отаму е и честата содржина на сонот падање(обично е проследено со тикови и подрипнување).Непосредно пред падот на земјата човекот се буди.Во тој момент астралното тело повторно се вклопува со физичкото тело.
Divine`God
Divine`God
Администратор
Администратор

Male
Sagittarius

Расположение : Астрална проекција... Cool
Треснал Глупости : 20
Поени : 22
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : У пичку матер,па лево
Ден на регистрирање : 2009-06-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Divine`God on Вто Јун 23 2009, 21:58

Астралното тело никако не е ограничено на просторот над физичкото,туку иде на понатамошно патување,но моментот на издвојување и повторно спојување е важен елемент за операција на сакана проекција.Првата фаза
можда е најважна,всушност памтење на содржината на соновите.Најважно значење има начин на кој,непосредно после будење да поминете на бележање на сонот бидејќи се избришат некои,можеби и битни содржини на сонот(јас едно време и ги забележував и ги анализирав)Будењето,освен ако е предизвикано од бука,дрмање и сл причини постепен е процесот.
Помеѓу сонот и будната состојба постои ГРАНИЧНА СОСТОЈБА.Во периодот на будењето,во граничната состојба помеѓу сонот и будната состојба,почните да се присетувате на сонот,т.е кога сте сонливи.
Додека уште сте сонливи присетите се на сонот,не правите нагли покрети,
затоа што тоа би имало тенденција да ве расони,но и немојте и да се присилувате да се концентрирате на содржината на сонот,затоа што јаката концентрација претставува и изразита свесна активност која ја отстранува сонливоста,битно е процесот на присетување да го започнете во процесот на сонливост и да не го форсирате тој процес на никој начин.
Користа и задоволството,како последица на таа активност го надминува вложниот труд.Синболите,кои во соновите се во голема мерка,ќе ви постанат јасни претставници на снага на потсвесноста,која тежнее да излезе и да ја соопшти својата порака(соновите и не се така без значајни ако така мислите,тие се дел од потсвесноста која во сонот и соопштуваат многу пораки).
Следната фаза е(и понатака ги забележувате соновите)да го КОНСТРУКЦИЈА НА СОНОТ,каде вашето тело е во водоравна положба и постепено се крева нагоре.Најдобро е(оваа го имав напишано во претходниот форум)да го конструирате сонот каде се кревата нагоре со лифт легнати на подот.Замислите дека доаѓате до лифтот,ги отварате неговите врата и легнете на подот.Тогаш лифтот почнува да се крева нагоре.Треба да уживате во тоа чувство,да го почувствувате подигнување на лифтот.На место каде и во стварноста би излегле,замислите дека лифтот застанува.Повторно треба да уживате додека тој застанува.Сега замислите дека вашето тело само се подига од подот на лифтот,без напрегање на мускулатурата,како да сте полесни и од воздухот.Излезете од лифтот,влезете во стан(просторија)од каде имате слободен видик на сите страни.Од прозорот се вивнете во воздухот,како да скокате од висока зграда и почните да летате.Додека летате,замислите го тлото испод себе од птичја перспектива-крововите на куќите,зградите,улиците со возилата,луѓе,дрвја и сл.Можете да ги посетите и познатите места и пробајте да ги согледате од одозгора.Нека целиот сон(дизање во лифтот заедно со летањето)не трае подолгу од 2-3 минути.Потоа во мислите се вратите(летаајќи)до прозорецот од кој почнавте да летате,дојдете до лифтот,влезете и легнете на неговиот под.Потоа лифтот нека се спушти до приземјето од каде и почнавте.Ваков конструиран сон повторувајте го
секоја вечер 2-3 пати нон стоп.Содржината на сонот треба да остане ист и од вечер на вечер да се повторува,како да ист креткометражен филм гледате да го гледате секогаш одново и одново.
Silvan Maldun,во својата книга„Проекција на астралното тело„ги советува луѓето кои се чувствуваат не пријатно во лифтот да постапат на следниот начин.
Визуализирајте голема цевка,со огромен пречник-3-4 метри.Цевката е поставена вертикално,така што врвот се губи во височина.На нејзиното дно е вода.На површината лебдее гумен душек исполнет со воздух(како оние за плажа)Легните на душекот поставени на грб.Замислите дека ниво на водата во цевката бргу расне и на тој начин вие се подигнувате во вис.
Се подигнувате,до самиот врв на цевката.На точката каде сте ја изгубиле тежината почните да лебдеете(кај некои луѓе дури после неколку дена)ќе дојде до вообличување на нормален сон спрема шемата која ја конструирате.Соновите претежно ќе бидат лебдеење во воздух,стоење на висока зграда или планина,поди8гнување во воздух(оваа кај мене е честа појава,често летам во соновите одвоена од земјата,не чекорам туку летам)
возење со лифт,летење,падање и т.н.к.Значи ќе дојде до формирање на сонот према механизмот на астрана проекција.
Сега настапува клучен момент на целата операција,во сонот треба да се разбудите на одредено место.Одберете некоја точка до која често доаѓате во својот конструиран сон,п.р кров на куќа,зграда,дрво и с.л.Ако се плашите од височина одберете точка на земја.Продолжите да го визуализирате конструираниот сон на потполн ист начин,а потоа со тоа што ќе се разбудите на одбраната точка..Втисните што е можно повеќе жива имагинација.Треба да визуализирате како се будите ,ги отварате очите и гледате наоколу себе.Ваква постигната контрола на сон на почетокот трае кратко време.Стоите на сосема познато место,сосема свесни на околноста,гледајќи околу себе со нови очи(баш и за оваа зборував во претходниот форум,свесна за онаа што сонувам и чувствата доживеани во таков сон се неверојатно реални)а потоа ќе осетите некоја сила како ве влече долу(доста непријатно чувство,како да паѓате во бездна)и назад,ќе почнете да паѓате и ќе паднете во креветот(обично е проследено со јак трзај ,или подрипнување)
Во тој момент ќе се разбудите и физиолошки,затоа што психолошки сте биле будни од моментот кога сте се разбудиле во сонот.Значи период на контрола на сонот во почетокот ќе биде многу краток,а потоа ќе ви избега од рака,затоа што во содржината на сонот ќе се јават елементи кои не ги сакате-падање и прекинување на сонот.Пофтовување на експериментот периодите на контрола ќе бидат се по долги,така да ситуација ќе ви бега од рака.Сте успеале во свесна проекција на астрално тело,а тоа значи дека сте успеале,а тоа значи дека ќе задржите потполна свест на ситуацијата и можете критички да проценувате своја положба и околина.Ќе можете да ги посматрате работите и појавите околу себе и ќе можете да се движите по ваша волја.Бидеејќи периодот контрола на ситуацијата е значајно продолжена,ќе бидете во состојба да се вратите на свое физичко тело и критички да го посматрате.Ќе го видите своето физичко тело вкочането на креветот,своето бледо лице,ќе го слушнете ритмот на дишењето,далеку побрзо него вообичаено.


Во овој стадиум на операција јасно ќе го видите Сребреното јаже,кое го поврзува астралното тело со физичкото тело.Ќе бидете во можност да го допрете со рака иако структурата ме е не одредена.Потсетува на нешто живо,флуидно и не допирливо.Силван Малдух мерел,пипајќи го сребреното јаже со рака,број на своите срцеви пулсирања.Астралниот план се разликува од еден до друг човек,детали на астралната светлост продуктот на мислите и чувства на самиот човек.Во некои книги на Живорад Михајловиќ Славински-тврди дека астралното тело споено со физичкото тело не во регионот на плексус туку во пределот на тилот,но тоа тврдење е сосема не основано затоа што плексусот и навистина е точка на контактот.Покрај физичко се поседува и астрално тело,ментално и спиритуално тело. Одејќи од физичко до спиритуално тело структура на супстанцијата е се пофина. Фина во поглед на ниво на вибрација, но во крајна линија иста,Духот е најголема,најсуптилна форма на материја. Материја е најгуста,најгруба форма на духот(„Како е горе,така е и долу„)
Во состојба како што е сон, астралното тело се одвојува од физичкото тело и свест егзистира само во астралното тело. При сон свеста,користи како носач на астралното тело,се движи слободно и врши активности сосема независно од физичко тело,кое во тој период е во максимална неактивност.
Сонот има својство на четврта димензија.Во сон човекот без своја волја се проектира од телото и го напушта телото без свесна намера и извесно време се наоѓа во астрално тело.Неможе додека сте во астрално тело да идете каде сакате и да правите што сакате. Пасивни сте додека сте во сон,вашата воља е елиминирана од состојба на сон, а воља е клулучен фактор на психичка магија..
Издвојување на свеста од телото се нарекува астрална проекција или проекција на светлосно тело.,но некаде се сртеќава и под екстериоарација. Разликуваме-намерна или сакана астрална проекција,и несакана спонтална проекција која најчесто се случува во сон,состојба на наркоза,несвестица,под дејство на дрога и ткн.Во спонтална проекција астралното тело на човекот е пасивно и не ја контролира ситуацијата и не е свесен што се случува..
Астралното тело е точен дупликат на физичкото тело,или по прецизно физичкото тело е дупликат на астралното тело,затоа што во процесот на космичкото создавање физички план на егзистенција е формиран последен во склад со Хермесов закон„Како е горе така е и доле„(кај мене важи и закон „Како е доле така е и горе„сите наши мисли дејствувања се бележат,и затоа треба да внимаваме како се однесуваме поради кармата)
Астралното тело служи како модел на изградување на нашиот физички организам.
Астралното тело има двострука функција.Тој е канал со кој либидално(Либидо во Јунгов смисол) космичка енергија протекува во физичкото тело,за да го одржи во функционална состојба,и друго астралното тело служи како врска помеѓу човечкиот мозок и центар на свеста во останатите тела( ментално и спиритуално)Супстанцијата на физичкото и астралното тело сосема се разликуваат.Разликата се сведува на различита фрекфенција на вибрации.Тука лежи причината зошто е тешко да се запомни активност и искуства од астралниот план,затоа што преминување на земјина будна свест значи преминување на сосема друго ниво на вибрации,затоа соновите ни ни изгледаат така нестварни,затоа што припаѓаат на друг свет.
И самото астрално тело има неколку компоненти кои представуваат различни вибрации на флуидна астрална супстанција.Кога активноста се одвива во астралната
компонента која е тесно поврзана со физичко тело,резултат е сонот на кој добро се сеќаваме.Во самиот миг на будење се врши трансформација на еден вид во друг вид на вибрации и тогаш сонот може најверно да се репродуктира:веќе после неколку минути деталите во сонот бледеат. Човекот поминува отприлика една третина од животот во астралната свера.
При сонот астралното тело се одвојува од физичкото тело и знатен дел од времето лебдее непосредно над него.При будење астралното тело се враќа доле и точно се уклопува во физичкиот дупликат.-отаму е и честата содржина на сонот падање(обично е проследено со тикови и подрипнување).Непосредно пред падот на земјата човекот се буди.Во тој момент астралното тело повторно се вклопува со физичкото тело.За да постигните состојба на Транс,што е преодна фаза за Астралната Проекција се користат следниве техники кои свесно применети можат да доведат до состојба на транс, како на пример молитва, религиозни ритуали, медитација, пранајама (вежби на дишење), физички вежби, секс, музика, танцување, препотување, постење, жед, како и употреба на психотропски билки (дроги) како што е марихуаната. Понекогаш трансот се случува од сосема непознати причини, или пак поради контакт со нешто што екстремно восхитува (поради убавина или поради божественост). Исто така до состојба на транс можат да доведат и следниве методи:

* Слушање на црковно пеење, приказна, мантра, еднолично пеење, тапани и друго.
* Движења како танц, мудри, ритуали, јога, намалување на кислородот, вежби со дишење, сексуален стимул.
* Визуелна дразба како кино, театар, уметност, архитектура, убавина, силна светлина.
* Миризби како парфем, феромони, инсенс, цвеќиња, полен и било која миризба за која имаме некаква асоцијација.
* Конзумирање на алкохол, опијати, дрога, ЛСД, пејотл, марихуана, мескалин, психоделични печурки, датула, или пак потполно изгладнување.
* Дисциплините: јога, суфизам, медитација.
* Разновидни трауми, несреќи, долго неспиење, треска, гњурење, техники за контрола на умот (хипноза, медитација, молитва), како и состојби на сон, еуфорија, екстаза, психоза и астрална проекција.
Divine`God
Divine`God
Администратор
Администратор

Male
Sagittarius

Расположение : Астрална проекција... Cool
Треснал Глупости : 20
Поени : 22
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : У пичку матер,па лево
Ден на регистрирање : 2009-06-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Астрална проекција... Empty Re: Астрална проекција...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот