Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

[c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Go down

[c] pointer and structures and pointer ..... wtf Empty [c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by _EAX on Пон Дек 24 2007, 15:04

aj da ve vidam sega, imam eden problem so strukturive, malce mi se nisaat.

eve go kodot


struct emp {

int ID;
char *name;
char *surname;
};

typedef struct emp employee;

void new_employee( employee *new, int counter );
void print_employee( employee *print, int counter2);

int main(int argc, char *argv[]){
int counter;
int counter2;
char c;
employee clen[100];


for(counter=0; counter < 100; counter++){
printf("enter new employee\n");
new_employee(clen, counter);

printf("\nenter new employee? ");
fflush(stdin);
scanf("%c", &c);
if(c != 'd')
break;
}

for(counter2=0; counter2 <= counter; counter2++){
printf("\n\nprint employee");
print_employee(clen, counter2);


printf("\nsee another employee? ");
fflush(stdin);
scanf("%c", &c);
if(c != 'd')
break;

}

return 0;
}void new_employee( employee *new , int counter){

printf("ID: ");
fflush(stdin);
scanf("%d", &new[counter].ID);
printf("\nname: ");
fflush(stdin);
scanf("%s", &new[counter].name);
printf("\nsurname: ");
fflush(stdin);
scanf("%s", &new[counter].surname);

}


void print_employee( employee *print, int counter2){

printf("\nemployee No %d", print[counter2].ID);
printf("\nname %s", &print[counter2].name);
printf("\nsurname %s", &print[counter2].surname);

}

e sea sto e frkata. koa ke vnesam id , ime i prezime si raboti, ali koa ke dojde delot za printanje , ima bagovi. primer ke vnesam za ime: stojko i prezime : stojkovski i ke se isprintaat vaka, ime: stokkovski, prezime stojkovski.
izgleda bidejki adresite na name i surname se edna do druga i praat nekoj problem ....
mislev deka e do null karakterot ama ne e do toa, poso ako staam da gi printa odma posle scanf, si se printaat super.....

ocekuem odgovor od nekoj.....

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

[c] pointer and structures and pointer ..... wtf Empty Re: [c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by _EAX on Вто Дек 25 2007, 15:05

go opraiv problemot , pa sea me interesira kosta na koj nacin ke go resi problemot.

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

[c] pointer and structures and pointer ..... wtf Empty Re: [c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by Kosta on Чет Јан 17 2008, 02:27

bump

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : [c] pointer and structures and pointer ..... wtf Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

[c] pointer and structures and pointer ..... wtf Empty Re: [c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот