Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Тек на програмирање

Go down

Тек на програмирање Empty Тек на програмирање

Пишување by Kosta on Сре Дек 12 2007, 06:26

Ова сакам да го напишам во категоријата Програмирање и мора да биде дел од неа, како важна тема Smile
Под поимот тек на програмирање мислам на програмирање во слоеви (layers), и е важен дел при развивањето на софтвер.

Нај користени се: UI (User Interface), Business Object/Logic Layer (BOL/BLL) и Data Layer (DAL).

1. UI слојот (layer) е едниствениот слој кој е во интеракција со корисникот. Тоа значи дека корисникот може да преви се од тоа што му го овозможува UI. Од тука, UI знае како да комуницира со BOL и знае како да прими информации од него.

2. Од друга страна BOL е во интеракција со DAL слојот и треба да знае како да го подготви секој податок во тој слој. BOL треба да е единственито слој што комуницира со DAL. Вообичаено фукциите во овој слој се едноставни и се состојат од префрлање на податоците од него во DAL слојот. Најчето ако има грешка, таа мора да остане кај BOL слојот, не да замине и грешката во DAL. Very Happy

3. DAL слојот само комуницира со базата на податоци. (или XML, ако имате XML)Very Happy

Овој начин на програмирање е многу корисен, ако се најдете во ситуација кога мора да го update-овате вашиот софтвер, како што е базата на податоци. Тоа значи дека UI слојот никогаш нема да биде потребно да го update-овате, осевен во некои случаи. Овој начин на програмирање многу побрзо и посигурно ќе ви го развие вашиот софтвер. Затоа користете го Smile

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Тек на програмирање Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Тек на програмирање Empty Re: Тек на програмирање

Пишување by deXterche on Сре Дек 12 2007, 15:34

Ако веќе иде како важна тема треба малце повеќе вовед да имаш Wink Овде се само грубо наброени слоевите. За ова има цел предмет Софтверски дизајн се вика кај нас, ај може наредниот семестар кога ќе го учам подетално ќе објаснам што како иде...

BTW добра тема!
deXterche
deXterche
VIP
VIP

Male
Taurus

Треснал Глупости : 35
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.univerzum.uni.cc

Вратете се на почетокот Go down

Тек на програмирање Empty Re: Тек на програмирање

Пишување by Kosta on Сре Дек 12 2007, 19:39

Па секој може да каже плус по некоја карактеристика за слојот Smile, т.е. тоа што јас не сум го кажал или не го знам. Jас напишав тоа што го знам у главно Smile Се што ќе дознавам плус ќе го напишам и тука обавезно. Сакaв само да потенцирам дека е МНОГУ важен дел од програмирањето при развојот на софтвер Smile

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Тек на програмирање Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Тек на програмирање Empty Re: Тек на програмирање

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот