Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Open Source проект

Go down

Open Source проект Empty Open Source проект

Пишување by Kosta on Пон Ное 26 2007, 00:43

Кој е за праење на некој Open Source проект. За идеја што би било сеуште немам. Ако има некој заинтересиран, а има и добра идеја за нешто интересно нека каже и нека се пријави тука Very Happy

Поздрав
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Open Source проект Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Пон Ное 26 2007, 00:48

taka, znaci koj ima poznavanje od C/C++ ili C#(eventualno) moze da se prikluci i da dade nekoja ideja, t.e nekoj open source program. Za pocetok bi bilo pozelno da e nekoj pomal proekt ....

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by Kosta on Вто Ное 27 2007, 04:57

Еве јас ќе дадам една идеја незнам колку ќе ви се свиѓа:

Да напраиме македонска верзија (т.е. да направиме превод) од новата верзија на Songbird 0.3.

Songbird e open source базиран на Mozilla платформата.

Повеќе за него прочитајте на:

http://songbirdnest.com/

Епа кој е заинтересиран, ако има барем минимум тројца да се собериме, да напраиме македонска верзија од него.

За почеток мислам дека е супер.

Поздрав

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Open Source проект Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Вто Ное 27 2007, 05:06

ajde momci bidete malce poaktivni , sekoja ideja e dobrodojdena

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Сре Ное 28 2007, 21:49

slabo nekako so proektov....

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by borisd on Сре Ное 28 2007, 21:55

jas ne se razbiram tolku vo C ili C++ taka da ak omozam poinaku da vi pomognam, zaso da ne
borisd
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение : Open Source проект Yeehaw
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Сре Ное 28 2007, 23:09

moze be, zaso da ne , sto poveke glavi toa podobro Smile) ama barem edna od niv da razmisluva inace niso ne praime Smile)

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by Kosta on Чет Ное 29 2007, 00:16

Hah абе borisd не треба некое знаење од програмирање, треба знаење од англиски јазик Very Happy

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Open Source проект Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Чет Ное 29 2007, 19:46

momci najdov neso pointeresno, se vika Xpdf i e bas takov proekt kako sto ni treba, baska e vo c++ ...


Xpdf is an open source viewer for Portable Document Format (PDF)
files. (These are also sometimes also called 'Acrobat' files, from
the name of Adobe's PDF software.) The Xpdf project also includes a
PDF text extractor, PDF-to-PostScript converter, and various other
utilities.

Xpdf runs under the X Window System on UNIX, VMS, and OS/2. The non-X
components (pdftops, pdftotext, etc.) also run on Win32 systems and
should run on pretty much any system with a decent C++ compiler.

Xpdf is designed to be small and efficient. It can use Type 1 or
TrueType fonts.

kostadinke zirni go , bi trebalo da ti se sviga... eve ti link za sorsot stisni ga tuj .. iako e so tar.gz nastavka mozes da go otvoris so winrar vo windows ....

eve ti link od programata tuj

malce poslozeno e za instaliranje ( ne e next, next finish Smile )Xpdf is written in C++ (with a little bit of C). It should work with
any ANSI-compliant C++ and C compilers. The systems and compilers
it's been tested with are listed on the xpdf web page.

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Чет Ное 29 2007, 21:04

a i stvarno ne svakam kako raboti i kako se instalira cudovooooo ...

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Чет Ное 29 2007, 21:18

ne se instalira tuku radi preku command line, znaci so pisuvanje na komandi .... cudno mi padna radi brzinata so koja gi prefrli 250 strani od pdf vo *.txt fajl

zipot go extrakiras vo program files , uklucuvas cmd i ides do xpdf folderot i pisuvas : pdftotext -f 1 ime_na_pdf_fajlot ime_na_txt_fajlot_sto sakas_da_go_prefrli

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by Kosta on Чет Ное 29 2007, 22:48

_EAX напиша:zipot go extrakiras vo program files , uklucuvas cmd i ides do xpdf folderot i pisuvas : pdftotext -f 1 ime_na_pdf_fajlot ime_na_txt_fajlot_sto sakas_da_go_prefrli

Можеш кај било да го инсталираш зипов и документот што треба да го префрлиш од pdf во .txt само си го носиш во фолдерот и преку cmd одиш до патеката од фолдерот:

1. pdftotext -f <int> ime_na_pdf_fajlot.pdf ime_na_txt_fajlot_sto sakas_da_go_prefrli.txt - ова ми праи од pdf во txt, при тоа само првата страна ќе ми ја претвори од тука и тоа f (first) Smile

2. pdftops -f 1 ime_na_pdf_fajlot.pdf ime_na_txt_fajlot_sto sakas_da_go_prefrli.txt - незнам дали си ја пробал оваа команда ама ми дава некој код од pdf документот.

А ова програмче само од pdf во txt ми претвора, не може од txt во pdf ?

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Open Source проект Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by _EAX on Пет Ное 30 2007, 15:41

pa ima poveke , tie sto ti se exe fajlovite sto pocnuvaat so pdfto.... znaci imas poveke varijanti pdftops, pdftopm, e sea ovie neznam vo sto konvertiraat poso ne sum gi isprobal

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 108
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Open Source проект Empty Re: Open Source проект

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот