Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.forumotion.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Како да ја спречите дехидратацијата во летниот период?

Go down

Како да ја спречите дехидратацијата во летниот период?

Пишување by Kosta on Саб Aвг 28 2010, 16:01

8 знаци на дехидратација – спречете ја навреме:

1. благо до силно чувство на жед
2. измореност
3. главоболка
4. сува уста
5. многу малку урина
6. мускулна слабост
7. вртоглавица
8. зашеметеност

Чувството на жед не е сигурен показател кој би ве чувал од дехидратација – пред се постарите луѓе послабо го осознаваат чувството на жед.
Често се случува и чувството за жед да биде заменето со чувство за глад и е честа причина за зголемувањето на телесната тежина.
И запомнете: Кога ќе ја почувствувате жедта веќе сте малку дехидрирани.

3 совети до кои мора одговорно да се држите:

• при секој оброк испијте по една чаша вода и потоа по една чаша помеѓу секој оброк ( 5 на ден )
• пијте пред, помеѓу и по спортувањето
• заменете ги алкохолните пијалоци со минерална вода на забавите

При секоја работа важи правилото на умереност – дури и со водата не е добро да се претерува бидејќи може да го намалите нивото на електролити во крвта.
Последица од тоа е хипонатермија – прениска количина на натриум во крвта.

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да ја спречите дехидратацијата во летниот период?

Пишување by GBL on Пет Jул 15 2011, 11:49

Very Happy

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот