Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Жабите претчувствуваат земјотреси

Go down

20100331

Пишување 

Жабите претчувствуваат земјотреси
Научниците тврдат дека жабите може да претчуствуваат земјотрес неколку дена пред да се случи. Така минатата година во L’Aquil е забележано масовно селење на жабите.Наводно тие се повлекле 74 километри од епицентарот на земјотресот кој бил 6,4 степени по Рихтер. Италијанските биолози статијата ја објавиле во Journal of Zoology.

Доктор Рејчел Грант од Велика Британија ги проучувала жабите пред, за време и по потресот. На сопствено изненадување открила дека 96% од мажјаците го напуштиле езерото San Ruffino за време на парна сезона и пет дена пред потресот.

Исто така таа приметила дека 3 дена пред потресот сите жаби ги снемало од околината и се иселиле на сигурно место.

Некои научници мислат дека жабите претчувствуваат земјотрес.

Докторката кажала дека жабите може да претчувствуваат промени и честички кои му претстојат на потресот.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот