Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Архитектонскиот нобел за Сеџима и Нишизава

Go down

20100330

Пишување 

Архитектонскиот нобел за Сеџима и Нишизава




Најугледната светска награда за псотигнувања во архитектурата - наградата Прицкер - оваа година им е доделена на јапонските архитекти Казујо Сеџима и Риуе Нишизава.



Партнерите кои заедно работат под името САННА и се добитници на ова ласкаво признание се идејни творци на О-Музејот во Нагано и Музејот на современа уметност во Каназава, исто така во Јапонија.

Прицкеровата награда, позната и како „Нобел за архитектура“ по трет пат се доделува на два лауреати во иста година, а воедно и по трет пат добитникот е од Јапонија.

„Градбите на Сеџима и Нишизава оддаваат впечаток дека се едноставни“, нагласи жирито.

Свечената церемонија на доделување на најголемото признание од подрачјето на архитектурата ќе се одржи на 17. мај на Елис Ајленд во Њујорк, објави фондацијата Хајат која ја доделува наградата.




GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот