Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Калифорнија ќе ја легализира марихуаната?

Go down

20100325

Пишување 

Калифорнија ќе ја легализира марихуаната?
Граѓаните на американската сојузна држава Калифорнија во ноември ќе бираат гувернер, пратеници во обата дома на Конгресот, но ќе гласаат и за легализација на конзумирањето марихуана.Калифорнија беше првата американска сојузна држава што дозволи легализација на марихуаната за медицински цели. После тоа 14 држави го следеа нејзиниот пример.

Според предлогот, сите постари од 21 година би смееле да поседуваат до 30 грама марихуана, што е доволно за мотање на неколку десетини џоинти. Жителите на Калифорнија ќе можат да одгледуваат марихуана на површина до девет квадратни метри.

Уживањето во марихуаната би било забрането на јавни места, а поседувањето забрането во училиштата. Возењето под дејство на марихуана би били исто казниво.

Заговорниците на идејата тврдат дека со легализацијата би можеле да се заштедат околу 200 милиони долари годишно, а истовремено, локалните власти би имале зголемување на буџетот од даноци. Комерцијалното одгледување на марихуаната драстично би ја намалил сегашната цена, при што би бил уништен добар дел на криминалната индустрија.

Противниците тврдат дека марихуаната е дрога која служи како вовед во светот на дрогите и ги наведува младите луѓе на експериментирање со другите, потешки дроги.

Според последната анкета, нешто повеќе од половината гласачи ја поддржуваат легализацијата.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот