Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

СДСМ: Дали банкротот во здравството значи и банкрот на државата?

Go down

20100324

Пишување 

СДСМ: Дали банкротот во здравството значи и банкрот на државата?


Опозициската СДСМ денеска експресно обвини дека новите владини мерки кои се однесуваат на подобрување на состојбата во здравството се уште еден удар по џебот на граѓаните.

Според Андреј Петров со новите мерки ќе се намалат месечните примања на здравствените работници како и капитацијата за матичните лекари и стоматолозите за 10 односно за 18 отсто.

“Покрај ова се најавува згаснување на здравствени домови во внатрешноста, намалување на Управните одбори но само во другите градови додека во Клиничкиот центар во Скопје и понатаму ќе важи правилото на двојно менаџирање“-обвини Петров и запраша дали банкротот на јавното здравство е првиот чекот кон прогласување банкрот на целата држава.

Според Петров сомнително е тоа што во година кога се распишува тендер за медицинска опрема вредна 100 милиони евра нема пари за основните функции на државата, како што се платите на здравствените работници.

Според него сето ова е предизвикано од зголемувањето на месечните загуби на болниците за нови 14 отсто и желбата да се заштедат 17 милиони евра.

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот