Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Тивка генијалност

Go down

Тивка генијалност Empty Тивка генијалност

Пишување by GBL on Сре Мар 24 2010, 01:15

Го најде решението на еден од Милениумските проблеми, а сепак е скромен. Рускиот математичар Григори Перлман ја реши Поинкаровата претпоставка, но одби да ја прими престижната Миленумска награда од математичкиот институт Clay.

Тивка генијалност Genius240_0

На 43 годишниот гениј, кој решението на Поинкаровата претпоставка го објави во 2002. година, не му е првпат да одбие признание. Тој го одби Филдсовиот медал од меѓународниот математички сојуз во Мадрид во 2006., но и понудите од Принстон, Стенфорд и други престижни универзитети.

“Не сум јас никаков херој на математиката. Дури не сум ни особено успешен и не сакам да бидам во центарот на вниманието“, изјавил забрадениот гениј тогаш, пренесува Herald Sun.

Овојпат, тој не сака да ја прими паричната награда од 1 милион долари која ја доделува Clay институтот за решавање на Милениумските проблеми.

Перлеман кој го реши математичкиот проблем што би можел да го одреди обликот на универзумот, во 2003. дал отказ од своето работно место во институтот Стелков, а сега живее во сиромашно наместен стан во Петроград одбивајќи да дава било какви изјави и да комуницира со медиумите. Единствено што новинарите успеале да го извлечат од него е кратката реченица која ја кажал преку затворената врата на својот дом: „Имам се' што сакам“.


GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Тивка генијалност Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот