Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Ако е последна, нека е богата

Go down

Ако е последна, нека е богата Empty Ако е последна, нека е богата

Пишување by GBL on Сре Мар 24 2010, 01:13

Големината на чиниите и порциите храна на повеќе од 50 слики на Последната (тајната) вечера насликани во минатите 1.000 години постепено станувале се поголеми и поголеми, тврдат стручњаците.

Ако е последна, нека е богата Dali-455

Резултатите на нивната студија се објавени во магазинот International Journal of Obesity.

Резултатите на студијата покажуваат дека количината на храна и чинии расте со годините, вели Брајан Вансинк, професор по маркетинг и применлива економија и директор на лабораторијата Cornell Food and Brand Lab.

„Зедовме 52 славни слики на Последната вечера и го анализиравме количеството на храна, леб и чинии и ги споредивме со просечната големина на главите на апостолите на сликата“, вели Вансинк.

Резултатите покажаа дека големината на предјадењето на сликите на Последната вечера, која според Новиот завет се одржала за време на Пасха, пораснала за 69%, чиниите за 66%, а лебот за 23%.

„Во последните 100 години сме сведоци на драматичен пораст во производството, достапноста, безбедноста, количината и цената на храната. Со оглед на тоа дека уметноста го релфектира животот, овие промени се пренесуваат и на сликата на најпознатата вечера во светот“, тврди Вансинк, автор на книгата Mindless Eating: Why We Eat More Than We Think.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Ако е последна, нека е богата Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот