Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Телевизија и се' е можно

Go down

20100317

Пишување 

Телевизија и се' е можно
Во франција стартува квиз кој сигурно нема да наликува на нешто веќе видено. ТВ станицата France 2 ќе го емитува квизот “Le jeu de la mort“ (Игра на смртта) во кој погрешните одговори се казнуваат со струен удар.Учесниците во овој квиз си пуштаат струја додека оној кого го “дрмаат“ 460 волти не почне да моли за милост и падне во бесознание. Публиката за тоа време скандира и цела во транс бара да пати “бедникот“ кој погрешно одговорил.

Но, пред да се згрозите (или можеби и одушевите) од квизот, знајте дека станува збор за експеримент спроведен од тим психолози чија цел е да се прикаже влијанието на телевизијата врз човековата психа, односно нејзината манипулативна сила. Резултатите од овој експеримент ќе бидат емитувани на France 2 во облик на документарец.Во истражувањето учествуваат 80 доброволци кои мислат дека се дел од пилот снимање за нов квиз и на кои им е кажано секој пат кога другиот играч погрешно ќе одговри да пуштат 460 волти струја во него. И сега доаѓа “шлагот на јаготката“ - 64 од 80 учесници немале никаков проблем да го “казнат“ соиграчот, односно само 16 од нив одбиле да нанесат струен удар кој би можел да има смртоносни последици.

Жак Семели, еден од психолозите кои учествуваа во истражувањето вели дека учесниците потпишале договор кој ги обврзувал да ги извршуваат инструкциите на презентерот на квизот. „Тие беа послушни, но не се работи единствено за послушност, затоа што тука е и притисокот од публиката и камерите“, објаснува тој.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот