Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Великодушниот Обама подари милион

Go down

Великодушниот Обама подари милион Empty Великодушниот Обама подари милион

Пишување by GBL on Пет Мар 12 2010, 20:17

Освен што се бори за светски мир (за што е доказ и освоената Нобелова награда за мир), претседателот на САД Брак Обама е и многу великодушен, па ќе раздаде 1.4 милиони долари, односно паричниот дел од наградата.

Великодушниот Обама подари милион Obamasnobel455

Пет месеци откако американскиот претседател го прими престижното признание во Осло, Белата Куќа објави дека тој ќе ги подари парите од наградата на повеќе добротворни организации, пишува Telegraph.

Најголемиот износ, односно 250.000 долари ќе добие невладината организација Fisher House, која се грижи за сместувањето на најтешко ранетите војници од Ирак и Авганистан, повеќето 100 процентни инвалиди, за време на нивната рехабилитација во главните војни и ветерански медицински центри.

Oрганизација Клинтон-Буш која помага во обновата на Хаити после катастрофалниот земјотрес ќе добие 200.000 долари.

По 125.000 долари ќе добијат пет здруженија за помош во високото образование на припадниците на малцинствата, односно College Summit, Posse Foundation, United Negro College Fund, Hispanic Scholarship Fund и American Indian College Fund. Ист износ ќе прими и организацијата "Appalachian Leadership and Education Foundation Alef" која ги поттикнува жителите на Апалачката заедница да студираат.

По 100.000 долари ќе добијат здружението за помош во суб-сахарска Африка - AfriCare, и институтот во средна Азија кој го поттикнува образованието и описменувањето, особено на женските деца во далечните регии на Пакистан и Афганистан.

„Тие организации исклучително успешно делуваат во Соединетите Држави и надвор од нив, помагајќи им на студентите, бранителите и многу други кои имаат потреба од помош. Горд сум што можам да им дадам подршка во нивната работа“, истакна Барак Обама во соопштението на Белата Куќа.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Великодушниот Обама подари милион Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот