Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Божикната мистерија

Go down

Божикната мистерија

Пишување by GBL on Пон Мар 01 2010, 18:15

Дали некогаш сте се запрашале која е вистинската смисла на Божик? Што славиме, зошто го славиме и што всушност значи поздравот што го слушаме на сите страни: „Исус се роди - Навистина се роди!“Христијаните веруваат дека стотици години пред првата божикна ноќ, пророкот Исаија го претскажал раѓањето на Исус:
„Зашто Младенец ни се роди - Син ни се даде; власта е на рамењата Негови, и ќе Го наречат: Советник, Чудесни, Бог силен, Отец вечен, Кнез на мирот.“
- Исаија 9:6

Да, пророкот Исаија претскажува за доаѓање на Бог, негово вплотување: Емануел - Бог е помеѓу нас. Ова ќе биде потврдено и од ангелот, соопштувајки им на овчарите кои беа близу местото каде Исус се роди:
А ангелот им рече: „Не плашете се! Еве, ви навестувам голема радост, која ќе биде за сите луѓе;
11 зашто денеска ви се роди во градот Давидов Спасител, Кој е Христос Господ;
12 Ова ќе ви биде знак: ќе најдете повиен Младенец, кој лежи во јасли.”
А ангелот им рече: „Не плашете се! Еве, ви навестувам голема радост, која ќе биде за сите луѓе; зашто денеска ви се роди во градот Давидов Спасител, Кој е Христос Господ; Ова ќе ви биде знак: ќе најдете повиен Младенец, кој лежи во јасли.”
- Лука 2:10-12

Мистеријата на Божик е токму тоа, отелотворувањето на Господ во Богочовекот Исус, кој дојде на Земјата за на човекот да му понуди слобода од гревот и вечен живот!


GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот