Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Нежниот Адолф на аукција

Go down

Нежниот Адолф на аукција Empty Нежниот Адолф на аукција

Пишување by GBL on Пон Мар 01 2010, 18:12

Две скици направени од нереализираната уметничка рака на Адолф Хитлер која јавноста досега немаше прилика да ги погледне ќе бидат продадени на аукција во Велика Британија. На една е прикажана млада гола жена, додека другата веројатно ја претставува неговата мајка.

Нежниот Адолф на аукција Hitler-455

Скиците датираат од раните 1900-ти и се направени за време на неговиот престој во Виена, а се очекува дека ќе достигнат цена од преку 20.000 евра.

Во тоа време нацистичкиот лидер вежбал различни стилови сакајќи да се запише во уметничко училиште.

Лицето на постарата жена потсетува на неговата мајка. Нацртана е во 1908. година, откако таа починала од рак, па многумина претпоставуваат дека нејзините затворени очи ја симболизираат смртта.

Една година порано Хитлер насликал акт на млада атрактивна жена која градите ги прекрива со рацете и прекривач, а лицето и е сокриено.

Наведените скици даваат нешто поразличен увид во мрачниот ум на нацистичкиот лидер чиј карактер прилично се изменил од почетокот на Првата светска војна.

Ричард Вествуд-Брукс, продавачот на сликите за Telegraph изјави:

„Тоа што на актот не е прикажано лицето на жената не значи дека тој незнаел да го нацрта. Можеби оваа жена нема лик бидејќи Хитлер гледал на луѓето како на безживотни работи“.

Сликите ќе се продаваат во една галерија во Ладлоу, Велика Британија.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Нежниот Адолф на аукција Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот