Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Докторите му го вратиле видот по 53 години слепило

Go down

Докторите му го вратиле видот по 53 години слепило

Пишување by GBL on Пет Фед 12 2010, 20:16

Чешките доктори со една хируршка интервенција успеале да му го вратат видот на седумдесет годишниот Карел Павели од градот Теплич, откако 53 години бил слеп.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Докторите сметаат дека ова е вистинско медицинско чудо и најверојатно постигнале нов светски рекорд, со оглед на должината на времето кое пациентот го поминал во темнина пред да успеат да му го вратат видот.

Павели ослепел на 17 години, кога настанала експлозија во фабриката во која работел. Во меѓувреме се оженил, му се родиле деца, и внуци кои дури сега ќе може да ги види.

„Воопшто не се надевав дека некогаш ќе прогледам. Кога ми се роди првиот син бев неизмерно среќен. Можете ли воопшто да замислите како се чувствував кога сопругата ми го даде во рацете, а не можев да си го видам сопственото дете,“ рече Павели за медиумите.

По Хан Харватове, кој докторите го оперираа во ноември 2008, Павели е вториот човек во Чешка кој доби вештачки рожници што ги развија научниците од Бостон.

Оваа интервенција, за сега, може да ја реализира само очната клиника „Gemini“, но ова уникатно лечење пациентите мораат да го платат сами. Операцијата на двете очи чини 200.000 чешки круни, односно околу 7.700 евра, објави интернет страницата "Sedmička".

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот