Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Брзи мисли, среќни луѓе

Go down

Брзи мисли, среќни луѓе Empty Брзи мисли, среќни луѓе

Пишување by GBL on Сре Фед 10 2010, 14:49

Ако сметате дека од зимската летаргија ќе ве извлечат убавите мисли, не сте во право. Но, брзото размислување за проблемите може позитивно да влијае на вас и на вашата психичка состојба, тврдат научниците.

Брзи мисли, среќни луѓе Brainstorm-v

Во шест експерименти направени на Принстон и Харвард учесниците се натерани да размислуваат брзо и во 10 минути да изнесат што е можно повеќе решенија за одреден проблем, да прочитаат низа идеи или да погледнат забрзан видео клип. Контролната група истите работи ги правела со помала брзина.

Резултатите покажале дека учесниците во експериментот кои мораа брзо да размислуваат биле повозбудени, покреативни и порасположени, а се чувствувале и поенергични и помоќни.

Заклучокот на оваа студија е дека решавањето на лесни крстозбори или брз бреин-сторминг ќе го подигне нивото на енергија и расположение.

Психолозите сепак предупредуваат дека негативностите на брзото размислување се јавуваат кај луѓето со биполарно пореметување - кај нив брзиот проток на мисли го зголемува чувството на манија.

Конечно, брзото размислување за различни работи го подига расположението, но забрзаното мислење на една иста работа предизвикува анксиозност.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : Брзи мисли, среќни луѓе Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот