Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Интернет меѓу номинираните за Нобелова награда за мир

Go down

Интернет меѓу номинираните за Нобелова награда за мир

Пишување by GBL on Пон Фед 08 2010, 16:04

Оваа година на листата номинации за добивање на Нобеловата награда за мир се наоѓа и интернет.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ако минатата година многу прашина се крена околу доделувањето на оваа награда на американскиот претседател Барак Обама, номинацијата на интернет ќе предизвика уште поголеми контроверзи, пишува The Tech Journal.

Но оваа номинација не треба да зачудува бидејќи токму интернет урна многу ѕидови на цензурата.

Интернет е номиниран заедно со кинеските дисиденти и руските активисти за човекови права. Идејата дошла од италијанското издание на магазинот Wired, со што интернет е првиот нежив објект што се наоѓа на листата на номинирани.

Wired го номинираше интернет за промовирање на дијалогот, расправата и консензусот преку комуникација, како и демократија.

Сепак многу е необично што интернет е номиниран за наградата, бидејќи тој не припаѓа на никого и се наоѓа секаде во светот.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот