Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Запознајте го Оскар - мачка која предвидува смрт!

Go down

Запознајте го Оскар - мачка која предвидува смрт!

Пишување by GBL on Пон Фед 08 2010, 15:55

Откога лекарите и болничкиот персонал сфатиле дека мачката, која живее во еден американски старечки дом, може да осети кога некој ќе умре, јавноста ја доживеала како “четвороножен ангел на смртта“.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Но, Др, Дејвид Дос, кој во 2007 година прв ги опишал способностите на Оксар во артикалот објавен во медицинската новина во Нова Англија, бели дека никогаш немал намера доаќањето на Оскар во нечија смртна постела да звучи толку језиво.

Тој се надева дека неговата книга “Во визита со Оскар: Извонреден дар на извонредна мачка“, подобро ќе ја претстави мачката на светот, но и дека ќе им помогне на оние чии најмили се неизлечливо болни.

После објавенито артикл луѓето добиле впечаток дека Оскар ќе се појави на вашиот кревет и вие ќе умрете, но никој не размислувал за членовите на семејствата на тие луѓе, каже ДОс, извонредниот професор по медицина на Универзитеот Браун.

“Сакав да напишам книга која ќе се издигне над “несекојдневноста“ на Оскар, раскажувајќи зашто на членовите на семејствата и болничкиот персонал им е важно да бидат покрај своите најмили во моментот на завршување на нивниот живот, рекол тој.

“Главен интерес не ми беше длабока анализа на Оскаровите способности, туку мачката ја искористив како средство за говор за крајниот стадиум на болеста, што е и единствен мој примарен научен интерес“, објанил тој.

Дос нагласува дека приказната за Оскар е фасцинантна од многу причини. Оскар како мало маче бил посвоен од засолништето за животни и бил израснат како терапевтски мачор во Старечкиот дом и рехабилитацискиот центар “Steere House“ во Провиденс, во кој се грижел за лица со тешка деменција и други завршни фази од разни болести.

“Шестто сетило?“

Кога имал отприлика 6 месеци персоналот приметил дека тој би се склопчил и спиел со пациентите за кои повеќе немало надеж. Така до сега успешно предвидел 50-тина смртни случаеви.

Дос се сеќава на еден случај каде персоналот бил уверен во брза смрт на еден пациент, но Оскар одбил да седне покрај таа особа. Наместо нее, тој одбрал друг пациент од друга соба. Оскар докажал дека има право. Пациентот покрај која седнал починал прв, на големо изненадување на персоналот.

Доса вели дека нема научна теорија со која би можеле да ја објаснат Оскаровата способност, но верува дека тоа би можело да има врска со реакцијата на мачката на феромон или мирис кои луѓето едноставно не го распознаваат.

Благодарејќи на Оскар, вели Дос, се зголемил интересот на оние кои скаат своите блиски да ги испртата во “Steere House“, а многу семејства на смртно болните и заблагодаруваат на мачката, која на нивните најмили им обезбедил утеха во задните мигови од нивниот живот.

Но, додава дека сето тоа вминание нималку не влијаело на Оскар. Тој вели дека и понатаму, по цели денови гледа низ прозор, иако во своите 5 години стана помалку гален. “Кога прв пат го сретнав, ме касна. Но со текот на годините нашиот однос се поправи“, признава.

“Не мислам дека Оскар е единствен, но живее во единствена средина. Животните се изузетни бидејќи гледаат многу работи кои ние неможеме да ги видиме, без оглед дали се работи за куче кое може да намириса рак или риба која може да предосети земјотрес. Животните секогаш го знаат она што треба да го знаат“, заклучува Дос.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот