Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

„Гаспром“ започнува со изградба на магацин во Србија

Go down

„Гаспром“ започнува со изградба на магацин во Србија

Пишување by GBL on Саб Фед 06 2010, 19:47

ЈП „Србијагас“ потпиша договор со ќерка-компанија на рускиот „Гаспром“, кој предвидува изградба на подземен магацин за гас, претпријатие кое ќе почне да работи до крајот на март.Уделот на „Гаспром“ во заедничката фирма е 51 отсто, а ЈП „Србијагас“ има 49 отсто, како што предвидува потпишаниот договор.
ЈП „Србијагас“ вложила 23 милиони евра, вели директорот на компанијата, Душан Бањатовиќ, додека влогот на руската компанија е 350 милиони кубни метри природен гас, како и опрема за инсталација на гасни компресори.
„До крајот на следниот месец треба да биде комплетирана изградбата на првата фаза од магацинот, а до крајот на годината ќе биде достигнат капацитет од околу 470 милиони кубни метри гас. Во него дневно ќе може да се складираат 3,7 милиони кубици гас, а кога ќе биде потребно, да се извадат шест милиони гас. Моментално, не може да се каже кога ќе почне втората фаза на изградбата, бидејќи тоа зависи од повеќе фактори - динамиката на изградба на магистралниот водовод „Јужен тек“, потребата на српскиот пазар..“, рече Бајатовиќ.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот