Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Од срце-против срце

Go down

Од срце-против срце

Пишување by GBL on Саб Фед 06 2010, 19:45

На Свети Валентин денот на заљубените, 14-ти февруари американците на саканите личности им подаруваат повеќе од 36 милиони кутии чоколадо, но тој подарок не е баш најкорисен и најсоодветен.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Чоколадата содржи многу маснотии, а премногу чоколадо може да предизвика покачување на телесната тежина, што секако не е корисна за холестеролот, крвниот притисок и линијата на понежниот пол. Последните истражувања како што пренесува Глас на Америка, покажуваат дека за здравјето е добра само црната чоколада, што ја знаеме како чоколада за готвење, но тоа не се однесува и на млечното, белото и црното чоколадо во кои се додава млеко.
Истражувачите откриле дека црната чоколада може да го намали крвниот притисок кај лицата кои страдаат од блага хипертензија, да го зголеми нивото на ХДЛ, таканаречениот „добар холестерол“ и да го намали ризикот од срцеви заболувања.
Тоа е така затоа што овој тип на чоколадо содржи антиоксиданси кои се нарекуваат флавиноиди кои го тераат организмот да произведе повеќе азотен оксид.
Од друга страна пак ги проширува крвните садови и го спречува акумулирањето на наслаги во крвните садови.
Антиоксидансите флавиноиди можат да се најдат и во друг вид на храна, вклучувајќи ги и чајот, брокулата, сојата и виното, но какаото од кое се прави црната чоколада е најбогато со овие антиоксиданси.
Истражувањето на дејството на антиоксидансите сеуште е на почеток и потребно е да се проучат уште многу детали , па експертите советуваат дека премногу е да ја вклучите чоколадата во секојдневната исхрана, посебно ако водите сметка за килограмите.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот