Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Во метеор откриени материјали поцврсти од дијамант

Go down

Во метеор откриени материјали поцврсти од дијамант

Пишување by GBL on Чет Фед 04 2010, 16:54

Два вида на јаглеродни кристали пронајдени во метеорот Хаверо, кој во 1971 година падна во Финска, се наоѓаат на прво место на табелата на најцврсти природни материјали на Земјата.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Тристан Феро, професор на Универзитетот во Лион, во списанието Earth and Planetary Science Letters, соопшти за откритието на неговиот тим кој го пронашол новиот материјал поцврст од дијамант. Феро го открил материјалот кога дијамантската бушилка не успеала да го пробие материјалот што се наоѓал во метеорот.

Феро вели дека гледал јаглеродни соединенија кои дополнително се зацврстувале од високата температура и притисокот што се создаваат при влезот на метеорите во Земјината атмосфера и на кои ниту дијамантската бушилка не им можела ништо.

Новооткриените минерали се првите кои остануваат рамномерно имуни на дупчење од било која насока.

Од двата откриени минерала, еден е од видот дијаманти за кои научниците претпоставуваа дека постои уште пред неколку децении, но до сега не бил пронајден во природата.

Вториот е целосна енигма, а првите истражувања покажуваат дека настанал со соединување на слоеви графит и тоа на начин сличен на оној при производството на вештачките дијаманти.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот