Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Османи: Ќе се набават нови колоноскопи и акцелератор

Go down

Османи: Ќе се набават нови колоноскопи и акцелератор

Пишување by GBL on Сре Фед 03 2010, 16:21

Процесот за набавка на колоноскопи е при кра, Ова го изјави министерот за здравство Бујар Османи.Според него ќе се набават според потребата и ќе се распоредат низ сите јавни здравствени установи, а исто така ќе се набави и нов акцелератор кој треба да пристигне годинва на Клиниката за онкологија.

Османи изјави дека годинава од кампањи ќе премине во организиран скрининг на повикување на граѓаните за рано откривање на малигните заболувања каде жените од дома ќе можат да се јават и да закажат термин во соодветна јавна установа.

Пилот - проектот за скрининг ќе започне во четири града за да подоцна се прошири во целата држава. Продолжува и вакцинацијата против Хуман папилома вирус (ХПВ) за жените до 29 години.

Прашан за состојбата на онкологија каде има дефицит на патолози Османи изјави: „Клиниките се самостојни правни објекти кои што одлучуваат за распоредување на човечките ресурси. Ние директно ќе се вклучиме во делот на обуката и специјализацијата на кадарот кој што недостасува, но тоа е процес кој што трае.“

Министерството за здравство дало согласност за бројот на вработувања, но самата клиника одлучува од кој профил таа ќе прими нов кадар, потврди Османи.

„Во министерството сериозно се размислува за можниот одлив на стручњаци во приватното здравство, за сега се работи за најави. Јавниот сектор е во една нерамноправна битка, бидејќи ние не можеме да обезбедите толкави плати и работни услови и многу ми е жал што не можеме да ги задржиме во јавното здравство, но и без нив нема тоа да пропадне, изјави Османи за одливот на стручњаците од јавното здравство.

Запрашан за невршењето на ин витро процедури за овој месец на клиниката за гинекологија Османи одговори дека ако минатиот месец немало не значи дека од следниот месец нема да има двојно.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот