Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Token Ring LAN (IEEE 802.5)

Go down

Token Ring LAN (IEEE 802.5) Empty Token Ring LAN (IEEE 802.5)

Пишување by deXterche on Нед Окт 21 2007, 02:50

За неупатените малце вовед и теорија 2-3 реда, иначе темава ја отварам бидејќи ме интересира дали некој воопшто сретнал ваква LAN мрежа или пак користел/конфигурирал некогаш. Слушнав дека МТ-НЕТ користеле FDDI Dual Тoken Ring (обично се користи за брзи backbone мрежи).
Token Ring LAN (IEEE 802.5) Image
Token Ring се две мрежи, IBM-овата Token Ring и IEEE 802.5 мрежата (разликите се минимални, да не навлегувам во детали). Физичка врска се остварува преку MSAU (Multi-Station Access Unit) уред (она што е switch или hub кај Ethernet мрежите) а се користат STP или UTP кабли со RJ-45, RJ-11 или IBM-овите А конектори. Начинот на работа е со кружење на токен, кој го поседува може да испраќа или прима податоци. Целта на ова е да се избегнат колизиите, но има одредени недостатоци (губење на токените, минимална толеранција на испад на уреди...) за кои има одредени механизми на справување со истите. Целата мрежа да се постави е доста скапа, а кога ќе се земе фактот дека брзините се движат од 4-16Mbps е повеќе од јасно зошто и речиси да ја нема во комерцијална употреба.
deXterche
deXterche
VIP
VIP

Male
Taurus

Треснал Глупости : 35
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.univerzum.uni.cc

Вратете се на почетокот Go down

Token Ring LAN (IEEE 802.5) Empty Re: Token Ring LAN (IEEE 802.5)

Пишување by Kosta on Нед Окт 21 2007, 03:24

Јас колку што знам за мрежава (можеби и тресам глупости) е LAN мрежа кај која компјутерите се поставени (поврзани) во фома на RING (и од тука и името за неа), и најчесто се користи за да спречи колизија меѓу два компјутери кои сакаат да пуштат порака во исто време. И многу се користи, ама е ептен скапа, барем јас така мислам.

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Token Ring LAN (IEEE 802.5) Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот