Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Сослушување на сведоците во несреќата на „конкорд“

Go down

Сослушување на сведоците во несреќата на „конкорд“

Пишување by GBL on Вто Фед 02 2010, 16:04

Повторно сослушување на сите сведоци во една од најголемите авионски несреќи во историјата, уривањето на „конкордот“ во 2.000 година непосредно по полетувањето од аеродромот „Шарл де Гол“, ќе се одржи денеска во Париз.Судењето против американската авио-компанија „Континентал“ и тројца службеници на парискиот аеродром „Шарл де Гол“, повторно се очекува да ги соочи спротивставените страни во врска со причините за несреќата.

Според официјалната верзија, падот на „конкордот“ при што загинаа 113 луѓе, бил предизвикан од титаниумска лента, отпадната од авион што претходно полетал. Ова метално парче ја дупнало гумата на „конкордот“, а дел од распрсната гума го погодил резервоарот кој потоа се запалил поради искрење на инсталацијата.

Пред несреќата „конкорд“ беше статистички најбезбеден оперативен патнички авион на светот, а редовно сообраќаше на транс атланските линии. Во 2003-та година сите „конкорди“ беа приземјени.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот