Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

И мобилната индустрија излезе од рецесија

Go down

И мобилната индустрија излезе од рецесија Empty И мобилната индустрија излезе од рецесија

Пишување by GBL on Вто Фед 02 2010, 15:41

Последниот квартал од минатата година е прв во кој мобилната индустрија забележала пораст на бројот на испорачани модели на пазарот. Ова значи дека глобалната рецесијата и во сегментот на мобилната индустрија заврши.

И мобилната индустрија излезе од рецесија Mobrec

Според податоците на аналитичарите од ABI Research, во четвртиот квартал од 2009 година на пазарот биле испорачани 324,4 милиони мобилни телефони. Оваа бројка претставува пораст од 10% во однос на истиот период од 2008 година, а воедно и прв пораст на бројката на испорачани мобилни телефони од третиот квартал на 2008 година па наваму.

И додека Nokia, LG, Apple и Samsung забележале добри резултати од продажбата, ова не е случај со Motorola и Sony Ericsson кои имаат пад на испораката.

Сепак, во целиот период од 2009 година, на пазарот се испорачани 4% помалку мобилни телефони во однос на 2008 година.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение : И мобилната индустрија излезе од рецесија Relaxed
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 36
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот